Cocuk-Psikiyatri-Uzmani-Kimdir

ÇOCUK PSİKİYATRİ UZMANI KİMDİR?

ÇOCUK PSİKİYATRİ UZMANI KİMDİR?
Çocuk psikiyatri alanının son yıllarda tanınması ve ebeveynlerin çocuklarını psikiyatri servislerine götürerek destek almak istemesi çocuk psikiyatri uzmanı hakkında yapılan araştırmaları arttırmıştır. Çocuk psikiyatri uzmanı kimdir? Çocuk psikiyatri uzmanının görevleri nelerdir? Soruları ise birçok ebeveyn tarafından sıkça sorulmaktadır.

Çocuk psikiyatri uzmanı kimdir? Çocuk psikiyatri uzmanı, çocukların ruh sağlığı hakkında tıp eğitimi almış, bu alanda profesyonelleşmiş uzman kimseler için kullanılan tabirdir. Bir çocuk psikiyatri uzmanı hastası olan bireyin nörolojik, ruhsal ve psikosomatik rahatsızlıkları olup olmadığını tanı koyarak anlar ve akabinde gerekli tedavi yollarını uygular.

Çocuk psikiyatri alanı içerisinde bebek psikiyatri ve ergen psikiyatri alanlarını da barındıran nispeten genel bir psikiyatri alanıdır. Bu alan kapsamında 0-18 yaş arası çocukların ruhsal, nörolojik ve psikosomatik sorunları ile ilgilenerek tedavi yollarını uygulayan çocuk psikiyatri uzmanları bu alanda ciddi bir tıp eğitimi alırlar.

Çocuk Psikiyatri Uzmanının Görevleri Nelerdir?
Çocuk psikiyatri uzmanı birçok görev ile alanında çalışmalar yapar. Bir çocuk psikiyatri uzmanının çalışma prensibi temel olarak diğer doktorların çalışma prensibi ile benzerlik gösterir. Önce çocuğun sorunu tespit edilir. Eğer sorun çocuk psikiyatri uzmanının alanına giren bir sorun ise tanı koyma işlemi gerçekleştirilir. Tanı koyulan hasta için tanı doğrultusunda en doğru tedavi yöntemi, seçenekler arasından seçilir. Akabinde belirlenen tedavi süreci gerçekleştirilir ve hastanın iyileşmesi için adımlar atılır. Genel olarak doktorların çalışma prensibi bu şekildedir.

Bilinenin aksine çocuk psikiyatri uzmanı sadece sorunları olan çocuklar ile ilgilenmez. Aynı zamanda sorun yaşama ihtimaline karşı sağlıklı çocuklar ile de ilgilenebilir. Bu durum son zamanlarda duyarlı ebeveynler tarafından çok fazla talep edilmektedir. Çocuk herhangi bir rahatsızlığa sahip olmasa bile dışarıdaki dünya her an yenilikle karşılaşacağı ve sorunlarla baş etmesi gereken bir dünya olduğu için çocuğun destek alması onun için faydalı olacaktır. Sadece çocuk için değil aile için de bilgilendirici destek çalışmaları yürütebilen çocuk psikiyatri uzmanı birçok yönden çocukların ruh sağlığını korumak ve düzeltmek için çalışmalar yürütür.

Çocuk Psikiyatri Uzmanına Başvurulması Gereken Rahatsızlıklar Nelerdir?
Çocuk psikiyatri uzmanına başvurmak için mutlaka çocuğun bir rahatsızlık ile karşılaşması gerekmez. Ancak bazı sıkıntılar yaşayan çocukların mutlaka çocuk psikiyatri uzmanından destek alması gerekir. O rahatsızlıklardan bazıları ise; sosyal davranış bozuklukları, dönemsel olarak yaşanan ergenlik sorunları, madde bağımlılığı, reaktif ruhsal sorunlar, depresyon, cinsel gelişim bozuklukları, uyku bozuklukları, nörolojik gelişim bozuklukları, duygusal gelişim bozuklukları, dikkat eksikliği, sınav kaygısı gibi ruhsal boyutu olan rahatsızlıklardır.