Depresyonun-Nedeni-Kirli-Hava-Solumak-Olabilir-Mi

DEPRESYONUN NEDENİ KİRLİ HAVA SOLUMAK OLABİLİR Mİ?

DEPRESYONUN NEDENİ KİRLİ HAVA SOLUMAK OLABİLİR Mİ?
Son zamanlarda yapılan araştırmalar depresyonun nedenlerinden birinin kirli hava solumak olabileceği yönünde ilerlemekte. Peki depresyon nedir? Depresyon insanların düşüncelerini, davranışlarını ve hissettiklerini olumsuz etkileyen davranışlara verilen tıbbi bir rahatsızlık adıdır. Depresyon hali ise kişilerin sürekli üzüntü hali içerisinde ve hayattan zevk alamamalarına yol açmaktadır.

Depresyonun birçok nedeni olabilmektedir. Bu nedenlerden bazıları;

ailevi sorunlar,
anksiyete bozuklukları,
fiziksel rahatsızlıklar,
uyku bozuklukları,
aşırı alkol tüketimi,
travmatik olaylar,
sınav kaygısı,
iş kaygısı,
uzun süreli çalışma nedeniyle ortaya çıkan bitkinlik,
tükenmişlik sendromudur.
Depresyona neden olan sebepler sayfalarca uzatılabilir. Özellikle aşılamayan stresin depresyona sebep olduğu bilinmektedir. Son zamanlarda depresyona neden olan faktörler arasına yeni bir tane daha eklendi. Depresyonun nedeni kirli hava solumak olabilir mi?

Yoğun Hava Kirliliği ve Depresyon
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde görev yapan Prof. Dr. Recep Akdur, depresyon ve hava kirliliği arasındaki ilişkiye dair araştırmaları sonucu yoğun hava kirliliğinin beraberinde kişilerde depresif duyguların harekete geçtiğini ve mutsuz olduklarını belirtti.

Hava kirliliği nedir? Hava kirliliği temelde havanın normal yani doğal yapısının bozulması nedeniyle ortaya çıkan zararlı havayı ifade eden kavramdır. Hava kirliliği canlılar fark etmese bile canlılara zarar veren bir yapıya sahiptir.

Hava kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkileri ise sadece depresyona sebep olması ile de bitmiyor. Hava kirliliğinin insan sağlığı üzerinde birçok olumsuz etkileri vardır. Bunlardan bazılarına değinelim. Hava kirliliği;

Kalp ve damar rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir. Özellikle hava kirliliği nedeni ile kalpte ritim bozukluğu ve pıhtı oluşumu sıklıkla yaşanan rahatsızlıklardan biridir.
Solunum sistemi üzerinde yıkıcı etkileri olmaktadır. Hava kirliliği nedeniyle astım rahatsızlığı ile karşı karşıya kalan birçok hasta vardır.
Dolaşım sistemi üzerinde yıkıcı etkileri olmaktadır.
Alerji rahatsızlıkları yaşayan hastalar vardır.
Akciğer hastalığı, diğer adı ile KOAH ile olarak bilinen rahatsızlığın nedenlerinden biri olarak bilinmektedir.
 

Bilinen istatistik verilerine göre dünyada her yıl yaklaşık olarak 3.3 milyon kadar insan hava kirliliğine bağlı rahatsızlıklardan dolayı hayatını kaybetmektedir. Yoğun hava kirliliği kalp krizi, astım krizi gibi ani rahatsızlıklara da neden olabilmektedir. Hava kirliliği ise şehirlerde kış aylarında günün akşam saatlerinde yoğunlaşmaktadır. Bunun nedeni arabaların egzoz dumanlarından insanların sigara dumanlarına kadar götürülebilmektedir.