Moxo-Testi

Moxo Testi

MOXO Sürekli Performans Testi Nedir?

MOXO Sürekli Performans Testi bir çeşit online dikkat ölçme testidir. Psikiyatri kliniklerinde en çok uygulanana testlerden biri olan MOXO testi dünya genelinde kullanılan tek objektif ve aynı zamanda çeldirici test olarak bilinmektedir. Daha çok DEHB tanı teşhisinde tercih edilmektedir. MOXO, bilgisayar üzerinden 30 dakikadan kısa bir sürede yapılan bir online testtir.

MOXO Sürekli Performans Testi Neden Yapılır?

MOXO Sürekli Performans Testi gençlere ve yetişkinlere uygulanan bir testtir.  6 ile 65 yaş aralığındaki bireylere uygulanana testin süresi katılımcının yaşına göre değişkenlik gösterir. 6- 18 yaş arası çocuklara 15 dakika; 18- 65 yaş arası yetişkinlere 18 dakika süre ile uygulanmaktadır. 

MOXO testi temelde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu teşhisinde kullanılan bir testtir. Bunun yanı sıra test sonuçları başka birçok konuda da bilgi verir. Gösterilen performansın çevresel koşullara bağlı olarak nasıl değişim gösterdiği, uyaranlara tepki verme yoğunluğu, zamanlama yeteneği, hiperaktivite ölçümü ve dikkat düzeyi ölçümü gibi alanlarda uzmanların tanı koymasına yardımcı olur.

MOXO Sürekli Performans Testi Nasıl Yapılır?

MOXO Sürekli Performans Testi, çocuklar ve yetişkinler için olmak üzere iki farklı düzeyde gerçekleştirilir. Test sonunda dikkat, zamanlama, dürtüsellik ve hiperaktivite puanları ortaya çıkar. Bu puanlar doğrultusunda test, uzmanların tanı koymasına yardımcı olur.

MOXO Sürekli Performans Testi Uygulama Aşamaları

Bilgisayar ve klavye aracılığı ile oldukça kolay uygulanabilen 8 aşamalı bir testtir. Testin her bir aşamasında yukarıda belirtilen yetenekler ölçülür.

1.Aşama

Bu aşamada çeldiriciler yoktur. ekranın ortasında uyarıcı bulunur. Uyarıcı 2 çeşittir. Tıklanması hedeflenen uyarıcı veya hedef seçilmemiş uyarıcıdır.

2.Aşama

Ekranın ortasında hedeflenen veya hedef seçilmemiş uyarıcı belirirken eş zamanlı olarak köşelerde görsel çeldirici ortaya çıkar.

3.Aşama

İkinci aşamaya ek olarak ekranın kenarlarında tek değil iki çeldirici belirir.

4.Aşama

İkinci aşama sırasında uygulanandan farklı olarak çeldirici görsel değil işitseldir.

5.Aşama

Üçüncü aşamalada uygulanan adımlardan farklı olarak ekranın köşelerinde beliren iki çeldirici görsel değil işitseldir.

6.Aşama

Ekranın ortasında hedef uyarıcı veya hedef olmayan uyarıcı belirir. Bu sırada köşelerde 1 işitsel vee 1 görsel çeldirici eş zamanlı olarak belirir.

7.Aşama

Çeldiriciler 2 işitsel ve 2 görsel olmak üzere dörde çıkar.

8.Aşama

Bu aşama birinci aşama ile eş değerdir. Çeldirici yoktur.

Test sonucunda katılımcının dikkati, zamanlaması vesaire aşamalara verdiği tepkilere göre ölçülerek uzmanlar tarafından değerlendirilir.