online-terapi

Online Terapi

Online Terapi

Online Terapi, ruh sağlığı çalışanları tarafından internet üzerindeki bazı uygulamalar ile yürütülen uzaktan terapi ve danışmanlık hizmetinin sunulduğu bir yaklaşımdır. Özellikle coronavirüs süreciyle gündeme gelen bu yaklaşım ruh sağlığı çalışanlarınca zaman ve uzaklık sorunu yaşayan birçok hastayla daha öncesinde de sık uygulanan etkili bir yöntemdir. Online terapinin bireye ve soruna uygun olup olmadığının belirlenmesi için ön görüşme yapılmakta ve sonucun online terapi ile çözüme kavuşmasında bir engel görülmezse terapist tarafından online terapiye onay verilmektedir. Psikiyatrist görüşmesi yapmanın toplumsal tabulardan kaynaklanan zor olduğu durumlarda da bireyler gizliliklerini sağladıklarından emin oldukları online terapi yöntemine başvurabilmektedirler. Online terapi ile yüz yüze terapi seanslarını pekiştiren seanslar uygulanarak da bireyin problemlerinin çözümü hızlandırılabilmekte ve klinik takip daha kolay sağlanabilmektedir. Teknolojinin sunduğu imkanların avantaja çevrilmesi için online terapi yöntemi oldukça faydalı görülmektedir. Online terapi taleplerinizde ön görüşme ve online terapiye uygunluk sağlandığı sürece problemlerinizin çözümünde bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Detaylı bilgi için randevu almayı unutmayın.

Online terapiyi tercih edenler içerisinde dışarı çıkma konusunda sorun yaşayan danışanlar gibi sadece yoğun iş temposu nedeniyle ofis saatlerini yakalayamayan danışanlar da bulunmaktadır. Online terapi ile ilgili şüpheler yöntemin denenmesi ve yaygınlaşması ile gittikçe azalmaktadır. Yapılan online çalışmalarda elde edilen başarı sayesinde online terapiye karşı olan ön yargı kırılmıştır. Yine de her sorun ve danışan için online terapi uygundur demiyoruz. Özellikle madde bağımlılığı, kendine ve çevresine zarar verme eğilim sorunları ile psikotik semptomlar gösterenler kişiler online terapiye uygun değildirler. Bu vakalarda daha fazla klinik çalışma ilgi gerektiği için terapiden sonuç alınması için terapilerin yüz yüze gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Online terapinin uygulanıp uygulanmayacağını psikiyatrist tarafından belirlenmektedir.

Online Terapileri Yüzyüze Terapi Kadar Etkili Midir?

Ailelerin bu konuyla ilgili en çok merak ettiği konu bu yöntemin etkili olup olmayacağı yönünde olmaktadır. Doktorunuzun size önerdiği ortamı ve internet çekim gücü sağlandıktan sonra (olası herhangi bir kesintinin en aza indirildiği) güvenle ve etkili bir şekilde kullanılabilmektedir. Yurtdışında da birçok ruh sağlığı çalışanı tarafından uygulanan bu yöntemin başarılı sonuçlar verdiği gösterilmiştir. Kolay ulaşılabilirlik ve daha az zahmetli olması ve virüs endişesiyle yüzyüze görüşme ile ilgili endişe duyan hastalarımızla tercih edilebilecek ideal bir yöntemdir. Uzm. Dr. Rukiye Çolak Sivri muayenehanesinde yüzyüze görüşme, terapi ve danışmanlık hizmetine ek olarak online görüşme hizmetinide ailelerimize bir alternatif olarak sunuyoruz. Whats app ve ya Skype üzerinden kolaylıkla görüşmeler sağlanmaktadır. Ödemelerde benzer şekilde internet bankacılığı ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Görüşmelerde mahremiyet kurallarına azami düzeyde dikkat edilmekte olup bilimsel ve etik ilkeler çerçevesinde görüşmelere devam edilmektedir.

Online terapi fiziksel olarak danışman ile aynı ortama girme konusunda kısıtlılıkları bulunan danışanlar için kullanılan elverişli ve pratik bir terapi yöntemidir. Online terapi terapiye gerek zaman gerek coğrafi engellerle ulaşma zorluğu çeken danışanlar için erişmesi kolaylık sağlayan ve sorunların ertelenmemesini sağlayan bir çözümdür. Yurtdışında olup anadilinde terapi hizmetlerinden yararlanmak isteyenler de online terapi yöntemine başvurmaktadır. Online terapide yazılı ve görsel işitsel olmak üzere farklı türler mevcuttur. En sık kullanılan yöntem göz temasının sağlanabilmesine olanak sunan görsel-işitsel yöntemdir. Bir bilgisayar aracılığı ile psikiyatr ile canlı bağlantı yapılarak uygulanmaktadır. Online terapinin sağladığı avantajlar sayesinde daha fazla kişinin sorunlarına çözüm bulunabilmektedir.