Sinav-Kaygisi

Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı Yaşayan Kişilerde Neler Olur?

Sınavdan bir gece önce uyuyamıyorsanız,

Sınav sırasında midenizde ve karın bölgenizde rahatsızlık hissediyorsanız,

Sınavda heyecanlanıp çok iyi çalışıp bilmiş olmanıza rağmen başarılı olamıyorsanız,

Sınav sırasında yoğun titreme ve terleme oluyorsa,

Sınav sırasında bildiğinizi de unutuyorsanız,

Sınav esnasında dikkatinizi toplayamıyorsanız, zihninizin donduğunu düşünüyorsanız sizde sınav kaygısı olabilir.

Sınav Kaygısının Kişiye Zararı Var Mıdır?

Kaygı dediğimiz şey bizi olası tehlikeli durumlara hazırlayan bir güç sağlar. Eğer bir sınavı kazanmak ile  ilgili bir kaygımız yoksa zaten başarılı olmamız söz konusu değildir. Ancak kaygı aşırı düzeye çıktığı ve kişinin performansını olumsuz etkilediği zaman bizi  başarısızlığa sürükleyen bir durum haline gelir. Sınav kaygısı sadece yazılı sınavlarda değil, sunum yapmak, tahtaya kalkmak gibi sözlü sınavlarda da görülür. Kişi bu durumlardan çoğu zaman kaçar, cevabı bilse bile parmak kaldırmaz ya da yapması gereken bir sunumu mazeretler üreterek başkasına yaptırır.

Sınav Kaygısı Neden Kaynaklanır? Anne Babaların Tutumlarının Rolü Var Mıdır?

Sınav kaygısının nedenleri arasında zamanı etkin kullanmamak, sınava yeterince hazır olmamak, fizyolojik ihtiyaçların yeterince karşılanmaması, sınav hakkında oluşturulmuş olumsuz düşünceler ve anne babaların tutumları bulunmaktadır. Anne baba, öğretmenlerin ve  yakın çevrenin yüksek beklentileri, kaygıyı arttırıcı tutumları, yargılayıcı, eleştirel tutumları da zaman zaman gençlerin yaşadığı bu kaygı ve stresi arttırabilmektedir.

Sınav Kaygısı Nasıl Tedavi Edilir?

Sınav kaygısı teşhisi konulduktan sonra hekim, çocuk, aile ve okul koordineli bir şekilde birlikte çalışmalıdır. Sınav kaygısı olan çocukların performansları ile ilgili olumsuz beklentileri, bilişsel çarpıtmaları ve yanlış yorumlamaları tespit edilip uygun terapi yöntemleri ile tedavi edilmelidir.

Ailelerin kaygıyı arttırıcı tutumları irdelenmeli ve daha işlevsel davranışlarla değiştirilmesi sağlanmalıdır. Okul yönetimiyle sınav kaygısı olan çocukla nasıl yaklaşılması gerektiği ile ilgili kişiye özel planlanmış tedavi şekli paylaşılmalı ve okulun desteği sağlanmalıdır.

Sınav kaygısı yaşayan çocuk ve gençlerin sınav başarının artması ve sınava hazırlanma sürecini daha sağlıklı şekilde geçirmesi için mutlaka bir çocuk psikiyatrisine başvurması önerilir.