ankara-cocuk-psikologu

Ankara Çocuk Psikoloğu

Çocukluk dönemi öğrenme sürecinin yoğun olduğu bir dönemdir. İnsan hayatında bireyin gelişiminin en önemli kısımları çocukluk döneminde tamamlanmaktadır. Bu yüzden çocuklarda maruz kaldıkları uyaranlar karşısında farklı duygu durumları meydana gelebilmektedir. Nasıl ki çocuğumuzun yeme içme gibi temel ihtiyaçları varsa duygusal ve psikolojik ihtiyaçları da bulunmaktadır. Çocuklar sohbet etmek, oyun oynamak gibi aktiviteler çocuğun gelişim sürecini destekleyen davranışlardır. Çocuklarda belirli dönemlerde karşılaşılan problemleri çözememe ve sosyal denge kuramama gibi sorunlar meydana gelebilmektedir. Çocukluk döneminde inişler ve çıkışlar sert yaşandığı için çocuklar karşılaştıkları sorunların üstesinden gelmekte zorlanabilmektedirler. Bu sorunlara bağlı olarak da uyumsuz davranışlar meydana gelmektedir.

Çocuklarda meydana gelen uyumsuz davranışları Dikkat dağınıklığı ve Hiperaktivite bozukluğu, öğrenme güçlüğü, okul korkusu, kaygı bozuklukları, uyku bozuklukları gibi devam ettirmek mümkündür. Çocuk gelişiminin doğru desteklenmesi için uzman psikologlar tarafından davranış takibi yapılması gerekir. Çocuklarınızla ilgili sadece bir sorun meydana geldiğinde değil gelişim sürecini daha etkin bir şekilde geçirmek istediğinizde de çocuk psikoloğundan yardım alabilirsiniz. Çocuk psikiyatrisi ile çok karıştırılan çocuk psikologları tanı koymazlar. Psikiyatri uzmanı tarafından konulan tanı için tedavi sürecinde terapileri yaptıkları gibi sorun olup olmadığına yönelik genel incelemelerde bulunurlar. Psikoloji duygu, düşünce ve davranış bağlarını inceleyen bir bilim dalıdır. Bu yüzden nörolojik olmayan problemlerde davranışsal terapiler ile sorunun çözülmesine odaklanır.

Çocuk psikoloğuna başvurmaktan çekinmemeleri gerektiği konusunda ebeveynleri uyaralım. Çocuk psikoloğuna başvurmak çocuğunuzun karşılaşacağı sorunları daha kolay aşmasını sağlamaktadır. Psikolojik danışmanlık hizmetleri sayesinde çocuklarda davranışların daha uyumlu hale geldiği gözlemlenen bir gerçektir. Nörolojik olmayan sorunların çözümünde çocuk psikologları aldıkları eğitim ve sahip oldukları tecrübe ile çocuklarla bağ kurarak sorunları çözmelerinde yardımcı olmaktadır. Çocuklarınızın sorunlarla nasıl baş etmesi gerektiğini öğretmek için de çocuk psikologlarından yardım alabilirsiniz. Çocuk psikologları ilaç yazmazlar. Ebeveynlerin genel düşüncesi çocuğumuzu uzmana götürürsek ilaç tedavisine başlarlar şeklindedir. Oysa nöropsikolojik olmayan sorunlar ilaç tedavisi gerektirmez. İlaç tedavisi gereken durumlarda ilaç başlama kararı uzman bir psikiyatr tarafından verilir. İlaç tedavisi de sorunların çözümünde terapiler kadar önemli bir süreçtir.