anne-baba-tutumlari-nelerdir

Anne Baba Tutumları Nelerdir

Anne Baba Tutumları Nelerdir?

Anne baba tutumları ebeveynlerin çocuğuna karşı olan tutumlarına verilen genel addır. Çocuklar yetiştirilirken ebeveynleri tarafından tercih edilen tutumlar çocukların gelişimi üzerinde büyük rol oynar. Ebeveynlerin benimsediği tavır ve tutumlar aynı zamanda çocuğun psikolojisi üzerinde de etkili olmaktadır.

En Çok Bilinen Anne Baba Tutumları

Başlıca anne ve baba tutumları beraberinde çocuğun gelişiminin de şekillenmesini sağlamaktadır. Çocuklar gelişim süreci boyunca ebeveynlerinin tutumlarından etkilenmekle birlikte taklit etmeye başlarlar. Çünkü çocuklar için en çok uygulanan öğrenme yollarından biri de taklit etmektir. Taklit yöntemini oynadıkları oyunlarda da gözlemleyebilirsiniz.

Baskıcı-Otoriter Anne Baba Tutumu

Baskıcı ve otoriter anne baba tutumu çocukların gelişimleri boyunca bazı karamsar karakteristik özellikleri benimsemelerine neden olabilmektedir. Bu davranışlar çocukların özgüvenlerini ve toplum içerisinde grupla hareket etme kabiliyetlerini kısıtlamaktadır. Baskıcı ve otoriter anne baba tutumunun çocuklar üzerinde en çok görülen etkileri ise aşağıdaki gibidir;

  • Çekingenlik,
  • Sürekli üzgün olma hali,
  • Özgüven eksikliği,
  • Sürekli yönlendirme ihtiyacı duyma.

Aşırı Hoşgörülü Olan Anne Baba Tutumu

Aşırı hoşgörülü anne baba tutumu çocukların gelişimlerinde ilginç etkiler doğurabilmektedir. Özellikle bu tutum çocukların yanlış davranışlarının sorumluluklarını alamama gibi bir etkiyi de beraberinde getirir. Bununla birlikte çocukların empati yeteneği kazanamamasının da en büyük nedenlerinden biri ebeveynlerin aşırı hoşgörülü olmasıdır.

Kararsız ve Dengesiz Anne Baba Tutumu

Bu tutum beraberinde çocukların ebeveynleri arasındaki çelişkilerden faydalandıkları bir durumu beraberinde getirir. Sürekli ikilemde olan ve çelişkiler içinde kalan çocuğun gelecekte çekimser tavırlar sergilemesi normaldir. Bu tutum ile yetiştirilen çocuklar sürekli yönlendirilmeye ihtiyaç duyarlar.

Aşırı Koruyucu Anne Baba Tutumu

Bu tutum ile yetişen çocuklarda kendini ifade etme ve savunma eksiklikleri görülür. Sürekli olarak yönlendirilmeye ihtiyaç duyarlar. Özgüven eksikliği ise aşırı koruyucu ebeveynlerin çocuklarında en çok görülen sorundur.

Hoşgörülü ve Güven Verici Anne Baba Tutumu

İdeal aile tipi olarak görülen bu tutum çocukların sağlıklı bir gelişim yaşamaları için uygundur. Çocukların kendi başlarına birer birey olduklarının farkında oldukları bu tutum beraberinde sosyal ilişkilerde güçlü olan bireylerin yetiştirilmesini de mümkün kılar.

Tutarsız Anne Baba Tutumu

Tutarsız anne baba tutumu, sürekli karar değiştiren adeta ruh haline göre hareket eden ebeveynleri tanımlar. Bu tutum ile büyüyen çocuklar sorumluluk alma konusunda başarısız olabilmektedir. Bununla birlikte özgüven eksikliği de en doğal sonuçlarından biridir.

Reddedici Anne Baba Tutumu

Reddedici anne baba tutumu, çocukların özgüven eksikliği yaşamasına neden olur. Asla ailesinin beğenisini kazanamayan çocuklar karşılarındaki insanlara güvenmek konusunda sorun yaşarlar.

Mükemmeliyetçi Anne Baba Tutumu

Mükemmeliyetçi anne baba tutumu çocuğun sürekli bir koşturmaca içinde yaşam sürmesine neden olur. Her şeyinin mükemmel olması gerektiğine inanan bu çocuklar benmerkezci tavırlarını ömür boyu takınırlar.

Ayrımcılık Yapan Anne Baba Tutumu

Ayrımcılık yapan anne ve babaların yetiştirdiği çocukların farklı olumsuz tavırları olabilmektedir. Ayrımcılık sonucunda çocuklardan birinin olumlu birinin olumsuz tavırlar kazanmasının yanı sıra ikisinin de olumsuz davranışların kazanması da mümkündür.