bosanma-ve-cocugunuz

Boşanma Ve Çocuğunuz

Boşanma durumu aileler için bir kriz durumudur. Özelikle çocuklara bu krizin üç farklı temel etkisi olabilmektedir. Birincisi yıkıma sebep olabilir, ikincisi bu durum çocuklarda olumlu bir gelişime sebep olabilir, üçüncüsü de çocuğun durumundan faydayla çıkmasa da zarar görmemesinin sağlanmasıdır. Boşanmalarda aileler çocukları göz önüne alarak sadece çocuk üzerinden evlilikleri sürdürme kararı alabilmektedirler. Bu durumlarda çok düşük oranlarda evlilikler olumlu bir yöne gitmektedir. Genel olarak ise evlilikler gergin bir ortamla devam etmektedir. Bu gerginlik durumu da çocukların gelişim sürecinde uyumsuz davranış ve duygu durumlarına sahip olmalarına sebep olmaktadır.

Boşanma sürecinde eşler birbirinden boşanırlar çocuklarından değil. Boşanmaların 3 te 1 inde ebeveynler çocuklarının iyiliği için bir araya gelebilmektedirler. Boşanma sürecinde yapılması gerekenler şöyle maddelerle ifade edelim.

Boşanma kararını çocuğunuza beraber açıklayın.

Çocuğunuzun sorularına dürüstçe ve bilmesi gereken kadar detayla cevap verin.

Boşanmalarda çocuklar sorunun kendi davranışları olduğunu düşünebilirler. Bu yüzden boşanmada sorunun onlardan kaynaklanmadığına onları ikna edin.

Onlara olan sevginizin değişmeyeceğini ve ihtiyaç duyduklarında sizin ilginizi görebileceklerine ikna edin.

Okul ve diğer aktivitelerde iki ebeveyninde dahil olmasını sağlayın.

İki ebeveynleri ile de ilişki kurabilecekleri bir eğitim programı belirleyin.

Onlarla yaptığınız planları bozmamaya ve ertelememeye çalışın.

Diğer ebeveynleri ile sevgi dolu ilişki kurmalarına imkan sağlayın.

Onları seçim yapmaya ve taraf tutmaya itecek durumlardan kaçının.

Diğer ebeveyn hakkında bilgi almak için onları sıkıştırmayın.

Masraflar konusunda tartışmaları onların önünde yapmayın.

Diğer ebeveynin çocuğunuz için önemli bir kişi olduğunu unutmayın. Bu yüzden diğer ebeveyni kötülemek ya da canını yakmak için çocuğunuzu kullanmayın.

Çocukların boşanma süreçlerinde yaşadıkları en büyük sorun bu duruma kendi davranışlarının sebep olduğu düşüncesidir. Çocuklarınız boşanma kararınız karşısında sizlere “bir daha yaramazlık yapmayacağım” ya da “bisiklet istemiyorum bisiklet almayın” gibi cevaplar vermesi de bunun göstergesidir. Çocuklarınızın gelişim sürecinin olumsuz etkilenmemesi için onlarla daima iletişimde olun ve gerekiyorsa bir uzman desteği alarak gelişim süreçlerinin olumsuz etkilenmemesini sağlayın.