cocuk-cinsel-istismari-nedir

Çocuk Cinsel İstismarı Nedir ?

Çocuk cinsel istismarı çocukların gelişim süreci ve yetişkinlik dönemlerinde ciddi yıkımlara yol açabilen bir sorundur. Çocuk cinsel istismarı diğer istismar türlerine göre saptaması oldukça zordur. Çocuk cinsel istismarı bir yetişkinin kendi cinsel hazzı için çocuğu araç olarak kullanmasıdır. Çocuğun özel bölgelerine dokunmayı ya da dokunmadan yapılan istismarları da içerir. Çocuğa pornografik materyaller izletmek, teşhircilik yapmak, röntgencilik yapmak dokunmadan yapılan yollar olduğu gibi çocuğa tecavüz de en ileri dokunma ile istismar etme şeklidir. Çocuk istismarında her türlü istismar yöntemi çocuklarda derin sarsıntılara sebep olarak psikolojik çöküntüye ve çeşitli sorunlara neden olur ve çocuğun hayatını zora sokar.

Çocuklar sadece yetişkinler tarafından cinsel istismara uğramazlar. Bazen kendi ya da yakın yaşıtları olan çocuklar tarafından da cinsel istismarına uğrayabilirler. Ancak bu nokta da yapılması gereken bir ayrım vardır. Çocuklar özellikle kendilerini tanıma süreçlerinde cinsel içerikli oyunlara yönelebilirler. Bu durumlar tespit edildiğinde tasvip edilmeyen ve çocukların gelişim seviyesinde tecrübe etmemeleri gereken cinsel durumlar olabilir. Çocuk cinsel istismarına karşı çocuklarımızı korumak için her yaş seviyesine göre çocukları bu istismarlara karşı anlayabilecekleri bir şekilde bilgilendirmek çok önemlidir. Böylece çocuklarda istismara karşı alarm durumu oluşur. Böylece çocuklar istismara karşı koyabilecekleri gibi bu durumları ebeveynlerine de aktarabilirler.

Çocuk cinsel istismarından korunmak ve durumdan haberdar olabilmek için çocuğunuza dokunma kuralları dediğimiz kurallar uygun bir şekilde anlatmanız gerekmektedir. Özel bölgelerinin “Özel” kavramını çocuğunuzun anlayacağı şekilde aktarmanız gerekir. Örneğin iç çamaşırın altı ya da bir görsel kullanarak net bir şekilde anlamasını sağlayın. Yabancı kavramı ve yabancıya karşı güven kavramları da çocuklarda net bir şekilde oluşturulması gereken bir duygudur. Çocuklara yabancı kavramı korkutulmadan anlatılmalıdır. Çünkü çevrelerindeki hemen herkes çocuklar için yabancı sayılabilir. Tanıma ve öğrenme sürecinin zora sokmamak için kimlerin yabancı olduğu anlayacağı bir şekilde anlatılmalıdır. Çocuğun bir yabancının verdiğini almaması, yabancı ile anne ya da babasının izni olmadan bir yere gitmemesi gerektiği anlaşılır şekilde anlatılmalıdır. Çocuklarını cinsel istismara karşı koruyabilmek için ya da olası bir istismar şüphesinde mutlaka bir uzman desteğine başvurmak gerekir.