cocuklarda-obsesif-kompulsif-bozukluk

Çocuklarda Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif kompulsif bozukluk yani OKB’de obsesyon ve kompsyonlar görülmektedir. Obsesyon saçma olduğu bilinse bile zihnin bunlardan kurtulamadığı düşüncelerdir. Kompülsiyonlar ise bu düşüncelerin yol açtığı davranışlardır. Obsesif kompulsif bozukluk kişide işlevselliği olumsuz etkileyen davranışlara yol açtığı için tedavi ile giderilmesi gereken bir durumdur. İleri seviyelerde OKB sorunlarına sahip olanların yaşam kaliteleri o kadar düşmektedir ki kişi takıntıya karşı koyamayarak tekrarlanan davranış dışında bir davranışta bulunamaz. Sosyal hayatının çıkmaza girdiği gibi yemek yemekten uyumaya kadar rutin davranışları da olumsuz etkilenebilmektedir.

Obsesif kompulsif bozuklukta genel olarak birey durumun yanlış olduğunun farkındadır. Ancak çocuklarda bu farkındalık her zaman oluşmayabilir. El yıkama takıntısı çocuklarda ve ergenlerde sık görülen bir takıntı türüdür. Elini yeni yıkamış olmasına rağmen OKB sorunu yaşayan kişi elinde mikroplar olduğunu düşünmekte ve elini tekrar tekrar yıkamaktadır. Bu durumun gerçek olmadığını bilse de bu düşünceye karşı koyamamaktadır. Çocuklarda durumun farkında olma durumu zihinsel gelişim seviyesine bağlı olarak değişmektedir. Bazen de durumun farkında olan çocuklarda  takıntılarını ebeveynden gizleme eğilim gözlemlenmektedir. Çünkü yanlış olduğu bilinen düşünceler yüzünden yargılanmaktan korkarlar bu da durumu gizleme çabası ile sorunun büyümesine yol açmaktadır. OKB en çok ortaya çıktığı yaş düzeyi 8-12 yaş aralığıdır. Daha erken ve geç dönemlerde de görülebileceği unutulmamalıdır.

Çocuklarda OKB belirtileri aynı davranışın tekrar ettirilmesi şeklinde olabilir. Kapıyı kapatma sonrası tekrar tekrar kontrol etme, elleri yıkayıp tekrar yıkama gibi davranış tekrarları OKB habercisi olabileceği gibi gelişimsel süreçte öğrenme hazzından da kaynaklanabilir. Bir davranışın OKB sorunundan kaynaklandığının anlaşılabilmesi için uzman görüşü alınmalıdır. OKB sorunlarında en etkili tedavi yöntemi eğer Bilişsel Davranışçı Terapi ile beraber gerekli görülüyorsa ilaç tedavisidir. Bu sayede OKB kaynaklı uyumsuz davranışlar çocuklarda azalabilir ve yerine uyumlu olan davranışı benimsemeleri sağlanır. Her takıntı durumu OKB sayılmaz ancak ayrım yapmak ve tanının doğru konularak çocuklarda işlevselliği bozan davranışlardan kurtulmak için çocuk psikiyatri uzmanları tarafından gerekli değerlendirmenin  yapılması ve tedavi sürecinin belirlenmesi gerekir.