cocuklarimiza-sinir-koymak

Çocuklarımıza Sınır Koymak

Çocuğa sınır koymak deyince ilk yapılan yanlış anlaşılma sevgiye sınır koyulmasıdır. Anne ve babalar çok seviyorum sınır koyamıyorum demektedir. Çocuğa sınır koymakta sevgiye sınır koymak diye bir şey söz konusu değildir. Çocuğa karşı sevgi sınırsız saygı karşılıklıdır. Bu sebeple çocuklarınız size ve siz de onlara karşı saygılı olmanız gereklidir. Çocuklara sınır koymak istediğinizde sınırlar anlaşılır, kesin ve etkili olmalıdır. Yani sınırlar esnetilebilir olmamalıdır. Araçta ön koltukta seyahat etmek isteyen bir çocuğa bunun olamayacağını söyler ancak yakın mesafeye giderken buna izin verirseniz bu durumda bu sınır net bir sınır olmaktan çıkar. Çatışma ve güç mücadeleleri baş göstermeye başlar.

Çocuk eğitiminde karar yetkisi anne babadadır. Çocukların isteklerinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine son kararı anne baba vermelidir. Çocuklar sınırları kesin olmayan durumlarda anne baba ile çatışma ve güç mücadelesi göstermektedir. Anne ya da babaya vurma, bilinçli ağlama gibi yöntemler deneyerek sınırları zorlayacaklardır. Çocuklara koyacağınız sınırın kesin olması ve bu sınırların etkili olması içinde anne babanın kararlı olması gerekmektedir. Çocukların gelişimi için doğru sınırlara ihtiyaçları vardır. Maalesef ebeveynlerden sık duyduğumuz “ona hayır diyemiyorum, üzülmesine dayanamıyorum” yaklaşımı aslında çocukların gelişimine zarar veren oldukça tehlikeli bir yaklaşımdır. Çocuklara uygun sınırlar koymak ve uygulamalarını sağlamak çocukların olumsuz duygularla baş etmesini sağlamanın anahtarıdır.

Çocuklara doğru sınır koymak onların kendilerini nasıl güvence altına alacaklarını da öğretir. Dışarıda oynayan çocuğa nereye kadar uzaklaşabileceği konusunda sınır koymak ve bunu öğretmek çocuğunuzun güvende olmasını sağlar. Aynı şekilde anne babanın sınırlarının da güvence altında olmasını sağlar. Özellikle uyku, yeme, bilgisayar ve televizyon zamanlarında konulan sınırlar çocukların sağlıklarını da korumaktadır. Bir gün içerisinde yiyebileceği şeker miktarına doğru sınırı koymak ve durması gereken yeri öğretmek çocuğunuzun sağlığını koruyacaktır. Çocuklarına hayır diyemeyen ebeveynlerin çocukları büyüdükçe büyüyen isteklerine yetemedikleri noktada çocuk aile ilişkisinin bozulduğu, çocuklarda hem davranış ve hem de duygusal problemlerin ortaya çıktığı görülmektedir. Çocuklarınızın beden ve ruh sağlığı ve sosyal ilişkilerde başarılı bireyler olması için gelişim süreçlerinde doğru sınırlar koyulması gerekmektedir.