simdiki-cocuklar

Şimdiki Çocuklar

Şimdiki çocuklar bir değişik değil mi? Daha hızlı öğreniyor, daha kolay depresyona giriyor, daha çabuk adapte olup, daha çabuk soyutlanabiliyorlar. Teknoloji çağının getirdiği hızın içine doğan çocuklarda da gelişim süreçleri ve değişiklikler çok hızlı yaşanmaktadır. Anneannelerimizin ve annelerimizin yöntemleri ile şimdiki çocukları büyütmek oldukça zor. Şimdiki çocuklar maruz kaldıkları uyaranların artması ile daha çok şeyi daha kısa sürede öğrenmektedirler. Bu yüzden yeni nesil çocuklarla iletişim kurmakta zorlanan birçok aile bulunmaktadır. Anne baba ve çocuk iletişiminin doğru sağlanamaması çocukların gelişim süreçlerinde uyumsuz davranışlar edinmesine neden olmaktadır. Teknoloji çağının getirdiği fırsatlardan doğru yararlanılmadığında çocukların gelişim süreçleri zarar görmektedir.

Henüz tam adapte olmakta zorluk çektiğimiz teknolojiyi öncelikle anne babaların doğru kullanabilmesi gerekiyor ki bu konuda çocuklarını doğru eğitebilsinler. Şimdiki anne babalar kendi çocukluklarında olmayan cep telefonu, tablet, bilgisayar gibi cihazları çocuklarına nasıl kullandırmaları gerektiğini bilmedikleri için sıklıkla çocuklarda yanlış teknoloji kullanımından kaynaklanan sorunlar gözlemlenmektedir. Oyun ve internet bağımlılığına kadar ulaşabilen bu yanlış kullanımın önüne geçmek ve engellemek anne baba tutumları ile çözülebilecek sorunlardır. Şimdiki çocuklarla nasıl iletişim kurabileceği konusunda bilgisiz olan anne babalar uzman desteğine başvurarak çocukları ile iletişimlerini arttırabilir ve gelişim süreçlerini daha rahat bir şekilde destekleyebilirler.

Şimdiki çocuklar ile iletişimi başarılı bir şekilde kurabilen ailelerde çocukların gelişimini desteklemek ve özellikle teknoloji bağımlılığının önüne geçmek için ailenin  kurallarının olması gerekmektedir. İnternet gibi yararlı bilgi kadar zararlı bilgi ve içerik barındıran bir ortamda çocuklarınızın güvenliğini sağlamak için teknoloji kullanımı konusunda net kurallarınız olmalıdır. Teknoloji kullanım kurallarınızın esnetilmemesi gerekmektedir. Çocuklarınızın arkadaş çevresinde kontrolsüz teknoloji kullanımı sizin kurallarınızı zorlamalarına sebep olacaktır. Kararlı tavrınız ve otoriter duruşunuzla bunun önüne geçebilirsiniz. Ancak otoriter tutumun doğru seviyede kalması gerekmektedir. Çocuğunuza teknolojiye alternatif aktivite alanları ve aile zamanları sunarak teknolojiye duyacakları ihtiyacı azaltabilirsiniz. Özellikle yeni nesilde aile zamanlarının etkili değerlendirilmesi çocukların keyifli zaman geçirmek ve eğlenmek için başka alanlara yönelmesini engellemektedir. Bu zamanlarda çocuklarınızı disipline etmekte ve eğitimlerini tamamlamakta sizler için büyük fırsatlar sunacaktır.