teknoloji-ve-cocuk

Teknoloji Ve Çocuk

Teknolojinin çocuk gelişimine nasıl etki sunacağı konusunda en önemli husus ebeveyn kontrolüdür. Teknolojinin özellikle internet kullanımının sağladığı kolaylık ve bilgi akışı dışında zararlı içerikler ve zaman çalan uygulamalarda oldukça yoğun bulunmaktadır. Bu yüzden ebeveynlerin bilinçli davranarak teknolojinin yararlarından çocuklarını faydalandırırken zararlarından da korumaları gerekmektedir. Şu günlerde bir restorana gittiğinizde çocuklu bir aileyi izleyebilirsiniz. Genelde çocuklar etrafta koşuşturmak hareket etmek yerine anne ya da babalarının telefonları ile oynamaktadır. Çocukların gelişiminde uyaran eksikliğine sebep olan tablet, telefon ve bilgisayar gibi cihazların doğru kullanımı için ebeveyn kuralları çok önemlidir. Ebeveynler doğru kurallar koyarak çocuklarını teknoloji ile gelişim süreçlerini destekleyebilirler.

Çocukların gelişimine zarar vermemesi için öncelikle ilk yapılması gereken şey teknoloji kullanım süresi ile ilgili kısıt koymaktır. Teknoloji kullanım süresi ile kısıt koyulması tavsiye edildiğinde ebeveynler genel olarak durumu yanlış anlamaktadır. Çocuğa bir saat telefonla oynama izni verirken kalan vakitlerde televizyona yönelmesine müsaade etmektedirler. Çocukların hayal güçlerinin gelişmesi için kendi oyunlarını icat etmeleri gerekmektedir. Bu yüzden televizyon da dahil teknoloji kullanımının sınırlandırılması gerekiyor. Çocuğunuzun özellikle kalabalık ortamlarda yaramazlık yaparak ya da ağlayarak sizi zor duruma sokmaması için ellerine bir telefon vermek teknoloji sınırlamasında yapacağınız ilk hatadır. Çocuğunuz bu durumun sizin korkularınızın farkına vararak teknoloji sınırlamasını delmek için eline koz alacaktır.

Özellikle internet kullanabilen cihazlarda ebeveyn kontrolüne imkan sunan yazılımlar kullanarak kullandıkları teknoloji içeriğini kontrol altında tutabilirsiniz. Çocuklarda erken dönem yetişkin içeriklere erişim  şiddet, öfke kontrolü ve cinsel eğilimli davranışlara sebep olabilir. Annelerin ev işi yaparken rahat olmak ve o esnada çocuğun teknoloji saatini kullandırılması da yapılan bir diğer yanlıştır. Teknoloji kullanımı ebeveyn kontrolünde olmalıdır. Yani çocuğunuzun kapalı bir oda da teknoloji kullanmasına izin vermeyin. Teknoloji konusunda koyduğunuz kuralları net bir şekilde uygulayın ve tutarlı olun. Teknoloji konusunda çocuğunuzun sizi tehdit ederek ya da aşırı hareketlerle yıldırmasına izin vermeyin. Almanların dediği gibi “Nein ist Nein” yani “hayır hayır demektir”i çocuklarınıza öğretirseniz çocukların aşırı davranışlara girmemesi ve daha etkili bir gelişim süreci yaşamalarını sağlarsınız.