uyaran-eksikligi-icin-oyunlar

Uyaran Eksikliği İçin Oyunlar

Uyaran Eksikliği İçin Oyunlar

Uyaran eksikliği günümüzde çocuklarda en çok ortaya çıkan sorunlardan biridir. Gerek teknolojinin gelişmesi gerekse hayatın hızlanması gibi faktörler çocuklarda uyaran eksikliği ortaya çıkmasına neden olabilir. Uyaran eksikliği tedavisi tercih edilen yöntemlerden biri de oyundur.

Oyun oynamak çocuklara bir olguyu, durumu öğretmek ya da bir sorunu çözmek için kullanılan en yaygın yoldur. Çünkü çocuklar için oyun oynamak öğrenmenin de en kolay yoludur. Uyaran eksikliği sorununun çözümünde de oyun oynama yöntemi kullanılabilmektedir.

Uyaran Eksikliği Nedir?

Uyaran, uyarılan kişinin maruz kaldığı her şeydir. Uyaran eksikliği durumu teknoloji ile doğrudan bağlantılıdır. Bu durumun en temel nedeni de tablet gibi teknolojik aletlerin sürekli çocukların ilgi odağında olması beraberinde başka uyaranlara karşı tepkisizleşmeleridir.

Uyaranları tam olarak algılayamamak özellikle 0-3 yaş arası çocuklarda geç yürüme, geç konuşma gibi gelişim geriliğine neden olabilmektedir. Uyaran eksikliğinin fazlalığı beraberinde çocukların büyüme rutininin bozulmasına neden olur. Uyaran eksikliğinin tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerden biri de oyun oynamaktır.

Uyaran Eksikliği İçin Hangi Oyunlar Oynanmalıdır?

Uyaran eksikliğinin tedavisinde oynanabilecek bazı oyunlar bulunmaktadır. Bu oyunlar özellikle teknolojiden uzak çocuğunuz ile vakit geçirmek için tercih edebileceğiniz oyunlardır. Temelde çocuklarınız ile vakit geçirmeniz onların tablet gibi teknolojik araçlara yönelmesini engelleyecektir.

Uyaran eksikliğine karşı oynanabilecek oyunlar temelde çocukların yalnız kalmadığı, grup halinde oynanan oyunlardır. Bu oyunları oynarken teknolojik aletlerden uzak zekayı ve uyaranlara tepki vermeyi güçlendiren oyunlar tercih edilebilir.

Grup Oyunları

Grup oyunları uyaran eksikliğini gidermek için çocukların bol bol uyaranla karşı karşıya kaldıkları oyunlardır. Aynı zamanda zekayı geliştiren bu oyunlar ile çocuklarınızın uyaran eksikliği sorunundan kurtulmasında destek olabilirsiniz.

Uyaran eksikliği ev ortamında oyun oynayarak giderilebilecek bir rahatsızlık değildir. Gelişim geriliğine neden olan uyaran eksikliğinin tedavisinde mutlaka alanında profesyonel kişilerden yardım alınmalıdır.

Uzman desteği ve erken müdahale ile uyaran eksikliği sorununun çözümünde etkin bir şekilde yol kat etmek mümkündür. Çocuğunuzda fark ettiğiniz tepkisizlik durumlarının fazla olması halinde bir uzmandan yardım almayı tercih edebilir, ücretsiz muayene imkanından yararlanabilirsiniz.