yeme-bozuklugu-nedir-neden-ortaya-cikarço

Yeme Bozukluğu Nedir-Neden Ortaya Çıkar

Yeme Bozukluğu Nedir? Neden Ortaya Çıkar?

Yeme bozukluğu bebeklerde ve çocuklarda sıkça ortaya çıkan gelişimsel süreci olumsuz etkileyen durumlardan biri olarak bilinir. Yeme bozukluğu sorunları tedavi edilmediğinde çocukların yaşamları boyunca kendilerini takip eden bir rahatsızlık olarak varlığını sürdürebilmektedir. Doğru ve yeterli beslenme çocukların gelişimsel süreçlerinin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için şarttır. Bu nedenle çocuklarının yeme bozukluğu sorunu nedeni ile düzenli yemek yemediğini düşünen ebeveynler en kısa sürede bu rahatsızlığın tedavi yollarını deneyimlemelidir. Peki yeme bozukluğu neden ortaya çıkar? Yeme bozukluğu sorunu nasıl tedavi edilir?

Yeme Bozukluğu Neden Ortaya Çıkar?

Yeme bozukluğu ortaya çıkma nedenleri temelde küçük yaştan başlayan nedenlerdir. Yeme bozukluğu sorunu yaşayan bebek ve çocuklarda bu rahatsızlığın belli başlı ortaya çıkma nedenleri vardır. Bu nedenlerden bazıları yetişkinlerde ortaya çıkan yeme bozukluğu nedenleri ile benzerlik gösterse de rahatsızlığın tedavi süreci bebek ve çocuklarda yetişkinlere oranla bir hayli farklı gerçekleşmektedir. İşte yeme bozukluğu ortaya çıkma nedenleri;

  • Annenin bebeğe ek gıda verme sürecinin başından itibaren düzenli beslememiş olması,
  • Bebeklerde annenin vefat etmesi,
  • Anne bebek ilişkisinin sağlıklı olmaması,
  • Bebeklerde meydana gelen travmatik olaylar,
  • Duyusal nedenler,
  • Tıbbi rahatsızlıklar,

Bebeklerde ve çocuklarda ortaya çıkan yeme bozukluklarının sık karşılaşılan bir nedeni de psikolojik rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar bebek ve çocuklarda iştahsızlığa neden olabilmektedir. Bununla birlikte bebekken geçirilmiş olan ameliyatlar sonrasında ortaya çıkan travmalar da yeme bozukluğu nedenleri arasında görülmektedir.

Yeme Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Yeme bozukluğu tedavi süreci temelde rahatsızlığın ortaya çıkma nedenine bağlı olarak şekillenmektedir. Yeme bozukluğu ile karşı karşıya olan bebek ve çocukların neden yeme bozukluğu yaşadıkları tespit edildikten sonra nedene bağlı olarak uzmanlar tarafından farklı yollar uygulanabilmektedir. Yeme bozukluğu tedavi seçenekleri rahatsızlığın ortaya çıkma nedenlerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bebek ya da çocuğun yeme bozukluğu davranışına neden olan faktörler tespit edilerek bu faktörlerin çocuğun bilişsel dünyasındaki yeri değiştirilir. Bunun için de düzenli olarak gerçekleştirilen terapi ya da seanslar gereklidir. Yeme bozukluğu tedavisi belli bir süreç içerisinde gerçekleşen etkin tedavi yollarından biri olarak bilinmektedir.