zeki-mi-hiperaktif-mi

Zeki Mi? Hiperaktif Mi?

Hiperaktivite aşırı hareketli anlamına gelmektedir. Hiperaktivite aşırı hareketli anlamına gelse de her hareketli çocuk hiperaktif değildir. Hiperaktif çocuklarda hareketlilik erken dönemde başlar. Bir çok aile belirtilerin okul öncesi dönemde dramatik şekilde gözlemlemeye başlar. Hiperaktiviteye  dikkat eksikliği eşlik edebilmektedir. Hiperaktif çocukların bir işe uzun süre odaklanmaları mümkün güçtür. Dikkatlerini sağlayamadıkları için çocuklarda özellikle okulda başarısızlık görülmektedir. Hiperaktif çocuklarda dur düşün hareket et mekanizması biraz daha farklı çalışmaktadır. Çocuklar önce hareket edip sonra düşünme şeklinde davrandıkları için daha çok kaza geçirmektedir. Başlarını derde sokarlar.Bu durum ayrıca dürtüsellik olarakta tanımlanmaktadır.

Çok kaza geçiren ve travma ve yarası olan çocuklarda hiperaktivite  oranının yüksek olduğu görülmektedir. Çünkü bu çocuklarda düşünmeden yapılan hareketlerde kaza sayısı artmakta sık yaralanma görülmektedir. Bebeklerde hiperaktivitenin bazı belirtiler ise şu şekildedir; huzursuzluk, sürekli ağlama, geç sakinleşme, uyaranlara karşı aşırı tepki, sürekli kucakta gezme isteği oturunca ağlama. Çocuklarda hiperaktivite ile mücadele de aile içi net ve esnemeyen kurallar koymak sonuca ulaşmanızda oldukça önemlidir. Tanı konulmuş olan çocuklar iyi davranışları konusunda cesaretlendirilmelidir. Böylece çocukların iyi davranışlara yönelmesi daha kolay sağlanır. Hiperaktivite olan çocukların daha zeki olduğu düşüncesi yanlıştır. Hiperaktivite ile zeka arasında ilişki yoktur. Hiperaktivitesi olan çocuklar düşük zeka düzeyine ya da normal zeka düzeyine de sahip olabilirler.

Hiperaktif davranışlar gösteren çocuklarda dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da hiperaktif tavırların daha büyük psikolojik sorunların habercisi olabileceğidir. Özellikle sonradan hareketlenen çocuklarda yoğun hareketlilik durumu çocuklardaki depresyonun dışa vurumu, kaygı bozuklukların, aile için sorunlara ve cinsel istismara tepki olarak ortaya çıkabilmektedir. Aile içerisinde huzursuz durumlarla karşılaşan çocuklar tepkilerini fazla hareketlenme olarak gösterebilirler. Bu çocuklarda davranışa sebep olan sorunun tespit edilmesi tedavinin doğru belirlenmesi ve uygulanması için önemli bir durumdur.