Burdon-Dikkat-Testi

Burdon Dikkat Testi

BURDON DİKKAT Testi Nedir?

Burdon dikkat testi, çocukların dikkat düzeyleri hakkında bilgi sahibi olmak için yapılan bir değerlendirme testidir. Genellikle çocukların dikkat gücünü ölçmek ve bu konuda desteğe ihtiyacı olan çocuklara destek olmak için yapılan bir testtir.  Dikkat dağınıklığı probleminin küçük yaşta önüne geçilebilmesi için yapılan bu testler uzman kontrolünde yapılmalı ve doğru değerlendirmeler ile adım atılmalıdır. Burdon dikkat testi, belli yaş aralığındaki çocuklara yapılan süreli ve belli kuralları olan bir testtir. Testin süresi ortaokul öğrencileri için bölüm başına 3 dakika lise öğrencileri için ise 2 dakika olarak belirlenmektedir.

Burdon Dikkat Testi Ne Zaman Kullanılmalı?

Burdon dikkat testi ile 10 ile 20 yaş aralığındaki kişilerin dikkat düzeyleri ölçülebilmektedir. Yapılma amacı çocuğun dikkat düzeyini test ederek bu konuda bir kanıya varmaktır. Özellikle eğitim hayatları içerisinde dikkat eksikliği yaşayan çocukların tespit edilmesi için kullanılan Burdon dikkat testi hem bireysel olarak hem de grup olarak uygulanabilen bir testtir.

Burdon Dikkat Testi Nasıl Uygulanır?

Burdon dikkat testi 2 veya 3 dakika süre içerisinde tamamlanan bir testtir. Öğrenci ortaokul eğitimi alıyor ise her bir bölüm için 3 dakika lise eğitimi alıyor ise 2 dakika süre verilir ve testi tamamlaması istenir. Test çocuklara uygulanmadan önce çocukların motivasyonu kontrol edilmelidir. İsteksiz ve düşük motivasyon ile testi çözen çocukların dikkatlerini toplamaları çok daha zor olacaktır. Testin sağlıklı olması için test öncesinde çocukların ruh sağlığı dikkatle incelenmelidir. Teste başlarken çocuklara bir sayfa verilir. Sayfanın üzerinde dağınık olarak bulunan harfler vardır. Bu harfler düzenli aralıklarla dizilir ve her sayfa için 20 satır eklenir. Testi yapan uzman, sayfada bulunan harflerin sayısını bilir.  Öğrencilerden test boyunca önlerinde bulunan sayfadaki bazı harflerin altlarını çizmeleri istenir. Ancak bir satırı gözden geçirirken önce sadece harflerden birini işaretlememelidirler. Öğrencilere bu noktada görsel yollar ile örnek çizerek anlatmak yapmaları gerekenleri anlamaları için daha sağlıklı olacaktır.

Burdon Dikkat Testi Değerlendirmesi yapılırken hataların oranlarına bakılır. Eğer hata yapma oranı başlarda fazla sonlara doğru azalıyor ise çocuğun uyum güçlüğü çektiği anlamına gelebilmektedir. Ya da başlarda az hata yaparken sonlara doğru yaptığı hata sayısı da artıyor ise bu da çocuğun dikkat dağınıklığı sorunu yaşadığını gösterebilmektedir. Testin genelinde işaretleme sayısı az ise çocuğun dikkat zayıflığı sorunu ile karşı karşıya olabilir. Bu yollar ile değerlendirilen Burdon Dikkat Testi çocukların dikkat düzeyleri hakkında geniş bilgiler veren bir testtir.