Okul-Cagi-Cocuklari-Duygu-Durum-Bozukluklari-Sizofreni-CDSG-SY

Okul Çağı Çocukları İçin Duygudurum Bozuklukları ve Şizofreni Çizelgesi CDŞG-ŞY

Okul Çağı Çocukları İçin Duygu Durum Bozuklukları ve Şizofreni Çizelgesi – Şimdi Ve Yaşam Boyu Versiyonu (CDŞG-ŞY)

Çocuklarda ortaya çıkan hastalık ve rahatsızlıkların çözüme ulaştırılarak giderilmesi için öncelikle tanı konulması gerekir. Rahatsızlıkların fark edilmesi ve çözüm süreçleri hakkında ilerleme kat edebilmek için konulan tanılar ise belli testler aracılığı ile ortaya çıkmaktadır. Bu testlerden biri de Okul Çağı Çocukları İçin Duygu Durum Bozuklukları ve Şizofreni Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu Türkçe uyarlamasıdır. Okul Çağı Çocukları İçin Duygu Durum Bozuklukları ve Şizofreni Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu testi birçok uzman tarafından uygulanan ve bilim dünyası tarafından güvenilen testlerden biridir.

Okul Çağı Çocukları İçin Duygu Durum Bozuklukları ve Şizofreni Çizelgesi - Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu Testi Hangi Alanlarda Kullanılır?

ÇDŞG-ŞY-T testi olarak da bilinen bu test 6 ile 16 yaş arasındaki çocuklara uygulanabilmektedir. Testin içeriğinde ise birçok yetenek ölçümü söz konusudur. Bu test sonucunda katılımcı hakkında birçok konuda bilgi edinilir. Bu konular; dışa atım bozuklukları, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve tik bozukluğu ayrıca duygulanım bozuklukları, anksiyete bozuklukları, karşı gelme bozuklukları gibi konulardır. Özellikle etki alanının geniş olması ve katılımcı hakkında çok fazla bilgi vermesi nedeni ile de Okul Çağı Çocukları İçin Duygu Durum Bozuklukları ve Şizofreni Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu Türkçe Uyarlanmış testi ülkemizde de sıklıkla kullanılan yöntemlerden biridir. Testin uygulanma aşamalarında mutlaka uzman kontrolü gözetiminde yapılması gerekir.