cloud

Tanı ve Tedavi Alanları

Bulut

Tanı ve Tedavi Alanları

 • Dikkat-Eksikligi-Hiperaktivite-Bozuklugu

  Ankara Çocuk Psikiyatri Doktoru; Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu kişide dikkat süresinin kısa olması veya dağınıklığı ve aşırı hareketlilik belirtilerinin görüldüğü çocukluk çağında en sık görülen bozukluktur.

  Devamı
 • Ogrenme-Guclugu-Disleksi

  Çocuk Psikiyatri Doktoru Ankara; Öğrenme güçlüğü normal zekadaki bir çocuğun okuma, yazma, ya da matematik  becerilerinin yaşıtlarına göre geride olması durumudur. Öğrenme güçlüğü okul çağındaki çocuklarda yaygınlığı %5-15 olarak tespit edilmiştir.

  Devamı
 • Otizm

  Ankara Çocuk Psikiyatri Doktoru; Erken çocukluk çağında belirtilerin görülmeye başladığı beynin farklı bir şekilde gelişmesi ile ortaya çıkan bir bozukluktur.

  Devamı
 • Ozguven-Sorunlari-Sosyal-Fobi

  Çocuk Psikiyatri Doktoru Ankara; Yabancılara ve ya sosyal durumlarda tedirgin olma, endişe duyma sosyal fobi olarak tanımlanmaktadır. Bu çocuklar genellikle öz güven sorunu yaşarlar, çekingendirler, utangaçtırlar ve kendilerini ifade etmede zorlanırlar.

  Devamı
 • Sinav-Kaygisi

  Ankara Çocuk Psikiyatri Doktoru; Kaygı dediğimiz şey bizi olası tehlikeli durumlara hazırlayan bir güç sağlar. Eğer bir sınavı kazanmak ile  ilgili bir kaygımız yoksa zaten başarılı olmamız söz konusu değildir.

  Devamı
 • Mutsuzluk-Karamsarlik-Depresyon

  Çocuk Psikiyatri Doktoru Ankara; Depresyon kişinin hayattan zevk alamama, isteksizlik, bezginlik, daha öncesinde yapmaktan hoşlandığı şeylere karşı ilgisizlik, uyku ve iştah değişiklikleri şeklinde tanımlanan bir hastalıktır.

  Devamı
 • Kaygi-Bozukluklari

  Ankara Çocuk Psikiyatri Doktoru; Kaygı kişinin kendisini olası tehlikelere korumaya yönelik normal bir davranıştır. Ancak çok fazla olduğunda hayatı zorlaştıran bir hal alır.

  Devamı
 • Ergenlik-Sorunlari

  Çocuk Psikiyatri Doktoru Ankara; Ergenlik insanın gelişim süresince çocuklukla erişkinlik arasında geçen fiziksel, cinsel, ruhsal ve sosyal alanlarda hızlı değişimlerin olduğu bir dönemdir. Ergenlik 12 ile 21 yaş arası olarak kabul edilse de bu bazen değişebilir.

  Devamı
 • Takinti-Hastaligi-Obsesif-Kompulsif-Bozukluk

  Ankara Çocuk Psikiyatri Doktoru; Obsesyon, kişinin zihnine tekrar tekrar gelen, uzaklaştırmakta zorluk çektiği, saçma yada mantıksız  olduğunu bildiği halde kişinin zihninden çıkaramadığı rahatsız edici düşüncelerdir.

  Devamı
 • Tik-Bozuklugu

  Çocuk Psikiyatri Doktoru Ankara; Tik, hızlı, ani, tekrarlayıcı karakterde, ritmik olmayan kaslarda kasılma şeklinde olan hareketler veya seslerdir. Tikler basit ve/veya karmaşık olabilir.

  Devamı
 • Ofke-kontrol-sorunlari-Siddet-Davranisi

  Ankara Çocuk Psikiyatri Doktoru; Öfke, kişilerin engellenmesi ve korkuya kapılması sonucu ortaya çıkan bir duygudur. Aşırı öfke duyulması kişilerin bilincini kaybetmesine dahi sebep olabilmektedir.

  Devamı
 • cinsel-kimlik-sorunlari

  Çocuk Psikiyatri Doktoru Ankara; Gençlik dönemi çocukluk ve erişkinlik dönemi arasındaki bir geçiş dönemi olarak tanımlanabilir. Bir çok kuramcı bu dönemde kişilerde kendini ve bedenini tanıma sürecinde kimlik bocalaması olabileceğini söylemektedir.

  Devamı
 • alt-islatma-Enuresiz

  Ankara Çocuk Psikiyatri Doktoru; Enüresiz, 5 yaşını geçmiş  çocuğun idrar kontrolünü sağlayamaması olarak tanımlanmaktadır. Eğer bu sorun sadece gece olursa Enüresis Noktürna; hem gece hem gündüz olursa da Enüresis Kontinium adı verilir.

  Devamı
 • kaka-kacirma-enkopresiz

  Kaka kaçırma olayı 5 yaş üzeri çocuklarda 3 aydan az olmamak üzere ayda en az bir kere görülen kaka kaçırma olaylarıdır. Kaka kaçırma kabızlıkla eşlik ettiği ve kabızlığın eşlik etmediği olarak iki çeşidi bulunmaktadır. Kabızlığın eşlik ettiği kaçırmada çocuk gece ve gündüz olarak taşma şeklinde sürekli kaka kaçırma meydana gelir.

  Devamı
 • uyku-sorunari

  Uyku sorunları tek başına görülebileceği gibi ya da diğer ruhsal sorunlarla birlikte de görülebilmektedir. Bu sorunu yaşayan kişiler sadece uykuları süresince bu sorunu yaşamaz, yetersiz ve kalitesiz uykunun getirdiği gün için de olan bir çok problemle karşılaşırlar.

  Devamı
 • uyaran-eksikligi

  Teknolojinin gelişmesi hayatın hızlanmasından kaynaklanan bir sorun uyarak eksikliği. Uyaran eksikliği çocukların gelişimlerinin yavaşlamasını ve akranlarında geri kalmasına sebep olan bir sorundur. Peki uyaran nedir? Uyaran genel olarak maruz kalınan her şeydir. Çocukların duydukları bir sesten bir mimiğe kadar görsel, işitsel, ve duygusal uyarıların tümüdür.

  Devamı
 • konusma-gecikmesi

  Konuşma gecikmesi olduğu düşünülen çocukların ayrıntılı psikiyatrik değerlendirmesi yapılmalıdır. Birçok psikiyatrik hastalığın ilk belirtisi konuşma gecikmesi olabilmektedir.

  Devamı
 • Kekemelik

  Kekemelik ses, hece ve kelime tekrarları ile uzatmalar, duraklamalar ve konuşmaya başlamada zorluk gibi belirtilerle konuşmanın akıcılığı ve ritminde meydana gelen bozukluklar olarak tanımlanmaktadır. Çocuklarda özellikle erken dönemde kekemelik yüksek oranda tedavi edilebilen bir durumdur. Bilinen bir medikal tedavisi bulunmamakta olup terapi sayesinde üstesinden gelinebilmektedir. Kekemelik ile karıştırılabilecek durumlar mevcuttur.

  Devamı
 • internet-bagimliligi-ve-oyun-bagimliligi

  İnternet hayatımızı kolaylaştıran, mesafeleri kısaltan ve işleri hızlandıran mükemmel bir araç olmasının yanı sıra zaman çalan ve vakit kaybetmemizi sağlayan birçok girdiyi de içinde barındırmaktadır. Özellikle çocuklarda internet kullanımında aşırıya kaçmak çocukların gelişimlerini olumsuz etkilemektedir.

  Devamı
 • Akran-Zorbaligi-Arkadaslik-Sorunlari

  Bir çocuğun veya ergenin benzer yaş dönemindeki başka bir çocuğa fiziksel ya da sözel şiddetine akran zorbalığı adı verilmektedir. Hem akran zorbalığına maruz kalmış olmak hem de akran zorbalığını yapan kişi olmak birçok psikolojik sorunu beraberinde getirmektedir.

  Devamı
 • Aile-ici-iletisim-sorunlari-aile-icindeki-Bosanma-Sureclerinde-Destek-ve-Yonetim

  Aile ile çocuk arasındaki iletişim sürecinde biyolojik, sosyal, kültürel ve çevresel birçok faktör etkilidir. Bu faktörler içerisindeki en önemlisi, çok küçük yaşlardan itibaren ailenin çocuğa karşı geliştirdiği tutumlar ve karşılıklı kurdukları bağdır.

  Devamı
 • Bebeklik-Donemi-0-4-yas-Uyku-ve-Beslenme-Aliskanliklari-Sorunlarinda

  Bebeklik çağında uyku dönemindeki değişiklikler gelişimsel özellikler gösterebilir. Bazen geçici olabilirken, bazen de özgün bir hastalığın ve ya ruhsal bozukluğun belirtisi olabilir.

  Devamı
whatsapp Telefon