Catell-2-A-Testi

Catell 2 A Testi

Catell 2-A Zeka Ve Performans Testi

Zeka testleri birçok farklı çeşidi bulunan ve fonksiyonel olan testlerdir. Hangi yaş aralığına ve hangi yetenekleri değerlendirme gereksinimi duyulduğuna göre değişiklik gösteren testlerin büyük bir çoğunluğu kültürel testlerdir. Testlerin kültürel olma nedeni kültürün çocuklar üzerinde büyük etkileri olmasıdır.

Genel zeka testlerinden farklı olarak Catell 2-A Zeka ve Performans Testi, kültüre bağlı olarak değişiklik gösteren bir test değildir. Bu nedenle dünya genelinde ortak olarak kullanılan zeka performans testlerinin başında gelmektedir.

Catell 2-A Zeka ve Performans Testi Hangi Yaş Gruplarına Uygulanır?

Catell 2-A Zeka ve Perfomans Testi birçok uzman tarafından sıklıkla kullanılan testlerden biridir. Bu bağlamda “Catell 2-A Zeka ve Performans Testi Hangi Yaş Gruplarına Uygulanır?” sorusu ebeveynler ve eğitim uzmanları tarafından sıkça sorulmaktadır. Test 4 ile 7 yaş, 7 ile 14 yaş ve 14 yaş üzerinde olan katılımcılara uygulanabilmektedir. Ayrıca hem bireysel hem de gruplar halinde uygulanabilen bir test olarak Catell 2-A Zeka ve Performans Testi sağladığı veriler ile de güvenilir bir araçtır. Test mutlaka alanında uzman kimseler tarafından uygulanmalıdır.

Catell 2-A Zeka ve Performans Testi Nasıl Gerçekleştirilir?

Catell 2-A Zeka ve Performans Testi toplamda 46 maddeden oluşmaktadır. Test yaklaşık 25 dakikada tamamlanabilmektedir. Her bir yaş grubu kendi yaşına uygun olan Catell 2-A Zeka ve Performans Testi seçeneğini tercih etmelidir. Testler arasında 2A, 2B ve 3A seçeneklerinden biri tercih edilmelidir. Test katılımcının hem zeka düzeyi üzerinde hem de genel performans düzeyi hakkında bilgi vermektedir.