D2-Dikkat-Testi

D2 Dikkat Testi

D2 Dikkat Testi Nedir?

D2 Dikkat Testi bireylerin dikkat düzeylerini, öğrenme becerilerini, psikomotor hızlarını, zihin konsantrasyon düzeyini ve seçici dikkat düzeyini ölçmeye yarayan çok fonksiyonlu bir testtir. Bununla birlikte ölçülen başka özellikler de vardır. Bu özelliklerden en çok dikkat çekenleri ise kişinin verilen görevi ne kadar hız ile gerçekleştirebildiği ve performans düzeyidir.

D2 Dikkat Testi Kimlere Uygulanır?

D2 Dikkat Testi kişilerde uygulanma yaş aralığı 9 ile 60 yaş arasıdır. Bu yaşlar arasında bilinci sağlıklı olan bireylere uygulanabilen bir testtir. Asıl amacı ile performans ölçmeyi hedefleyen testlerden biridir. Testin maksimum tamamlanma süresi 8 dakikayı aşmamaktadır.  Test sonucunda bireyin psikomotor hızı ve performans düzeyi (performans düzeyinin zamanla gösterdiği değişim) hakkında bilgi sahibi olunur.

D2 Dikkat Testi, bireysel veya grup halinde iken insanlara uygulanabilen bir testtir. Bu test çocukların yanı sıra mesleği gereği uzun süre yüksek dikkat düzeyine sahip olması gereken insanlar için işe alım süreçlerinde uygulanmaktadır. Böylece bireylerin dikkat düzeyleri ve dikkat düzeylerini ne kadar koruyabildikleri hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir. Aslında testin en temel amaçları, dikkat yeteneğinin süreklilik durumu ve kişinin görsel tarama becerisi hakkında bir tanıya varabilmektir.

D2 Dikkat Testi Özellikleri

D2 Dikkat Testi, bireysel veya grup halinde uygulanabilir olan ve en fazla 8 dakika içerisinde tamamlanması gereken bir testtir. Testin süresi satırlara bölünerek hesaplanmaktadır. 14 satır için her satıra 20 saniye verilerek süre hesaplaması yapılır. Testin içeriğinde harfler ve satırlar bulunmaktadır. Kişiden istenilen ise belli bir özelliği harfin bulunmasıdır. Her bir satır için bu işlem gerçekleştirildikten sonra test sonlandırılır ve akabinde D2 Dikkat Testi değerlendirmesi yapılır. Uzmanlar tarafından yapılan D2 Dikkat Değerlendirmesi sonucunda kişinin dikkat düzeyi ve dikkat düzeyin ne kadar koruyabildiği, işine adapte olma potansiyeli, zamanı kullanma şekli, işini yapma hızı gibi birçok konuda bilgi sahibi olunmaktadır. Test özellikle eğitim çağında olan çocuklara uygulanır. Böylece çocukların dikkat dağınıklığı sorunu ile karşılaşmaları halinde erken tespit ile sorunun çözümüne gidilmesi mümkün hale gelmektedir.