cloud

Hizmetler

Bulut

Hizmetler

 • Bilissel-Davranisci-Terapi

  Bilişsel davranışçı terapi başta depresyon ve anksiyete bozuklukları gibi birçok psikolojik sorunun çözümünde kullanılan bir yöntemdir. Bilişsel davranışçı terapi de danışanın zihninde oluşturduğu yanlış inançlar değiştirilmesi amaçlanmakta ve bu durumun davranış değişikliği ile sonuçlanması beklenmektedir. Çünkü insan davranışları insan düşünceleri sonucu beliren duygu durumu ile şekillenmektedir.

  Devamı
 • Psikanalitik-Yonelimli-Psikoterapi

  Psikanalitik yönelimli psikoterapi tarihçesine bakıldığında en eski terapi yöntemlerindendir ve kendisinden sonraki birçok terapi yönteminin temelini oluşturmuştur.

  Devamı
 • oyun-terapisi

  Oyun kişiyi erişkin yaşama hazırlayan en önemli araçtır. Yetişkinler kendilerini ve var oldukları psikolojik durumu tanımlamak için kelimeler kullanırken; çocuklar henüz bu zihinsel düzeyde ve duygusal farkındalık kapasitesinde değildir.

  Devamı
 • Mindfulness-Bilincli-Farkindalik-ile-Stres-Azaltma

  Mindfullness (bilinçli farkındalık) , şimdiki an içerisinde gerçekleşenlere dikkat etmek ve bu dikkatle ilgili farkındalığımızın bulunması ve bu farketiklerimizi acele ve  argılamaksızın kabul etmek şeklinde tanımlanabilir. Mindfulnnes’ta mevcut anı bilinçli bir akıl, sevgi ve şevkat dolu bir kalple algılamaktır.

  Devamı
 • Davranisci-terapi

  Davranışçı terapi insan davranışlarına odaklı bir terapi yöntemi olup oldukça etkili sonuçlar veren bir terapi yöntemdir. Depresyon gibi sorunlarda tercih edilen bu yöntemde kişilerde uyumsuz davranışın söndürülmesi ve yerine uyumlu davranışın yerleştirilmesi amaçlanmaktadır. İnsan doğuştan nötr olarak doğar ve bir davranış sergilediğinde çevresinden gelen tepkiler davranışı pekiştirirse devam eder pekiştirmezse bırakır.

  Devamı
 • aile-temelli-tedaviler

  Psikoloji alanında her yaklaşımın kendine has tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Aile temelli tedaviler ise birçok sorunun çözümünde kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir.

  Devamı
 • Aliskanligi-Tersine-Cevirme-Tedavisi

  Çevrenizdeki bir çok kişiden, çocuğumuzdan yaptığı davranışın farkında bile olmadığını, bir anda yapıverdiğini, kendini hep o davranışı yapıyorken bulduğuna benzer şeyler duymuşuzdur ya da buna benzer deneyimleri bir çok defa kendimizde yaşamışızdır.

  Devamı
 • Ebeveyn Danışmanlığı

  Ebeveyn danışmanlığı, çocuğunuzun gelişim sürecinde sağlıklı, yapıcı bir iletişim kurmak için geliştirilmiş  bir danışmanlık türüdür.

  Devamı
 • Okul-Danismanligi

  Okul aile ortamından sonra çocuklar için sosyalleştikleri ilk ve sokakta arkadaşlık yapma imkanlarının çok düştüğü günümüzde çoğu zaman tek ortam olmaktadır.

  Devamı
 • Ogrenci-Koclugu

  Çocukların hem okul öncesi eğitim kurumlarında hem de daha sonraki eğitim süreçlerinde uyum sorunları yaşaması sıkça gözlemlenen bir durumdur.

  Devamı
 • yetiskin-terapisi

  Bireylerin sağlıklı bir yaşam sürmesi fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı olması ile sağlanabilmektedir. Bireyler günlük hayatın koşuşturmacasına içerisinde duygu ve düşüncelerinin çok farklında olamamaktadırlar. Yetişkin terapideki en büyük amaç bireyin fiziksel ve ruhsal açıdan yaşadığı problemlerin farkında olmasını sağlamaktır.

  Devamı
 • Sosyal-Beceri-Egitimi

  Sosyal Beceri, bireyin hem kendisiyle barışık ve hem de çevresiyle uyum içerisinde yaşamasını sağlayan gerçek yaşam becerilerinin tümünü kapsar.

  Devamı
 • ilac-tedavisi-farmakoterapi

  Psikolojik sorunların birçoğunda nörotransmitter kaynaklı sorunlar görülmektedir. Nöronlar beyin sinir sistemini oluşturan hücrelerdir. Nörotransmitterler ise nöronların ve bağlandıkları hücrelerin arasındaki iletişimi sağlayan kimyasal sinir ileticileridir. Nörotransmitterlerin eksikliği ya da fazlalığı gibi durumlarda istenmeyen davranış ve duygu durumları meydana gelmektedir.

  Devamı
 • Dikkat-Eksikligi-Hiperaktivite-Bozuklugu

  Ankara Çocuk Psikiyatri Doktoru; Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu kişide dikkat süresinin kısa olması veya dağınıklığı ve aşırı hareketlilik belirtilerinin görüldüğü çocukluk çağında en sık görülen bozukluktur.

  Devamı
 • Ogrenme-Guclugu-Disleksi

  Çocuk Psikiyatri Doktoru Ankara; Öğrenme güçlüğü normal zekadaki bir çocuğun okuma, yazma, ya da matematik  becerilerinin yaşıtlarına göre geride olması durumudur. Öğrenme güçlüğü okul çağındaki çocuklarda yaygınlığı %5-15 olarak tespit edilmiştir.

  Devamı
 • Otizm

  Ankara Çocuk Psikiyatri Doktoru; Erken çocukluk çağında belirtilerin görülmeye başladığı beynin farklı bir şekilde gelişmesi ile ortaya çıkan bir bozukluktur.

  Devamı
 • Ozguven-Sorunlari-Sosyal-Fobi

  Çocuk Psikiyatri Doktoru Ankara; Yabancılara ve ya sosyal durumlarda tedirgin olma, endişe duyma sosyal fobi olarak tanımlanmaktadır. Bu çocuklar genellikle öz güven sorunu yaşarlar, çekingendirler, utangaçtırlar ve kendilerini ifade etmede zorlanırlar.

  Devamı
 • Sinav-Kaygisi

  Ankara Çocuk Psikiyatri Doktoru; Kaygı dediğimiz şey bizi olası tehlikeli durumlara hazırlayan bir güç sağlar. Eğer bir sınavı kazanmak ile  ilgili bir kaygımız yoksa zaten başarılı olmamız söz konusu değildir.

  Devamı
 • Mutsuzluk-Karamsarlik-Depresyon

  Çocuk Psikiyatri Doktoru Ankara; Depresyon kişinin hayattan zevk alamama, isteksizlik, bezginlik, daha öncesinde yapmaktan hoşlandığı şeylere karşı ilgisizlik, uyku ve iştah değişiklikleri şeklinde tanımlanan bir hastalıktır.

  Devamı
 • Kaygi-Bozukluklari

  Ankara Çocuk Psikiyatri Doktoru; Kaygı kişinin kendisini olası tehlikelere korumaya yönelik normal bir davranıştır. Ancak çok fazla olduğunda hayatı zorlaştıran bir hal alır.

  Devamı
 • Ergenlik-Sorunlari

  Çocuk Psikiyatri Doktoru Ankara; Ergenlik insanın gelişim süresince çocuklukla erişkinlik arasında geçen fiziksel, cinsel, ruhsal ve sosyal alanlarda hızlı değişimlerin olduğu bir dönemdir. Ergenlik 12 ile 21 yaş arası olarak kabul edilse de bu bazen değişebilir.

  Devamı
 • Takinti-Hastaligi-Obsesif-Kompulsif-Bozukluk

  Ankara Çocuk Psikiyatri Doktoru; Obsesyon, kişinin zihnine tekrar tekrar gelen, uzaklaştırmakta zorluk çektiği, saçma yada mantıksız  olduğunu bildiği halde kişinin zihninden çıkaramadığı rahatsız edici düşüncelerdir.

  Devamı
 • Tik-Bozuklugu

  Çocuk Psikiyatri Doktoru Ankara; Tik, hızlı, ani, tekrarlayıcı karakterde, ritmik olmayan kaslarda kasılma şeklinde olan hareketler veya seslerdir. Tikler basit ve/veya karmaşık olabilir.

  Devamı
 • Ofke-kontrol-sorunlari-Siddet-Davranisi

  Ankara Çocuk Psikiyatri Doktoru; Öfke, kişilerin engellenmesi ve korkuya kapılması sonucu ortaya çıkan bir duygudur. Aşırı öfke duyulması kişilerin bilincini kaybetmesine dahi sebep olabilmektedir.

  Devamı
 • cinsel-kimlik-sorunlari

  Çocuk Psikiyatri Doktoru Ankara; Gençlik dönemi çocukluk ve erişkinlik dönemi arasındaki bir geçiş dönemi olarak tanımlanabilir. Bir çok kuramcı bu dönemde kişilerde kendini ve bedenini tanıma sürecinde kimlik bocalaması olabileceğini söylemektedir.

  Devamı
 • alt-islatma-Enuresiz

  Ankara Çocuk Psikiyatri Doktoru; Enüresiz, 5 yaşını geçmiş  çocuğun idrar kontrolünü sağlayamaması olarak tanımlanmaktadır. Eğer bu sorun sadece gece olursa Enüresis Noktürna; hem gece hem gündüz olursa da Enüresis Kontinium adı verilir.

  Devamı
 • kaka-kacirma-enkopresiz

  Kaka kaçırma olayı 5 yaş üzeri çocuklarda 3 aydan az olmamak üzere ayda en az bir kere görülen kaka kaçırma olaylarıdır. Kaka kaçırma kabızlıkla eşlik ettiği ve kabızlığın eşlik etmediği olarak iki çeşidi bulunmaktadır. Kabızlığın eşlik ettiği kaçırmada çocuk gece ve gündüz olarak taşma şeklinde sürekli kaka kaçırma meydana gelir.

  Devamı
 • uyku-sorunari

  Uyku sorunları tek başına görülebileceği gibi ya da diğer ruhsal sorunlarla birlikte de görülebilmektedir. Bu sorunu yaşayan kişiler sadece uykuları süresince bu sorunu yaşamaz, yetersiz ve kalitesiz uykunun getirdiği gün için de olan bir çok problemle karşılaşırlar.

  Devamı
 • uyaran-eksikligi

  Teknolojinin gelişmesi hayatın hızlanmasından kaynaklanan bir sorun uyarak eksikliği. Uyaran eksikliği çocukların gelişimlerinin yavaşlamasını ve akranlarında geri kalmasına sebep olan bir sorundur. Peki uyaran nedir? Uyaran genel olarak maruz kalınan her şeydir. Çocukların duydukları bir sesten bir mimiğe kadar görsel, işitsel, ve duygusal uyarıların tümüdür.

  Devamı
 • konusma-gecikmesi

  Konuşma gecikmesi olduğu düşünülen çocukların ayrıntılı psikiyatrik değerlendirmesi yapılmalıdır. Birçok psikiyatrik hastalığın ilk belirtisi konuşma gecikmesi olabilmektedir.

  Devamı
 • Kekemelik

  Kekemelik ses, hece ve kelime tekrarları ile uzatmalar, duraklamalar ve konuşmaya başlamada zorluk gibi belirtilerle konuşmanın akıcılığı ve ritminde meydana gelen bozukluklar olarak tanımlanmaktadır. Çocuklarda özellikle erken dönemde kekemelik yüksek oranda tedavi edilebilen bir durumdur. Bilinen bir medikal tedavisi bulunmamakta olup terapi sayesinde üstesinden gelinebilmektedir. Kekemelik ile karıştırılabilecek durumlar mevcuttur.

  Devamı
 • internet-bagimliligi-ve-oyun-bagimliligi

  İnternet hayatımızı kolaylaştıran, mesafeleri kısaltan ve işleri hızlandıran mükemmel bir araç olmasının yanı sıra zaman çalan ve vakit kaybetmemizi sağlayan birçok girdiyi de içinde barındırmaktadır. Özellikle çocuklarda internet kullanımında aşırıya kaçmak çocukların gelişimlerini olumsuz etkilemektedir.

  Devamı
 • Akran-Zorbaligi-Arkadaslik-Sorunlari

  Bir çocuğun veya ergenin benzer yaş dönemindeki başka bir çocuğa fiziksel ya da sözel şiddetine akran zorbalığı adı verilmektedir. Hem akran zorbalığına maruz kalmış olmak hem de akran zorbalığını yapan kişi olmak birçok psikolojik sorunu beraberinde getirmektedir.

  Devamı
 • Aile-ici-iletisim-sorunlari-aile-icindeki-Bosanma-Sureclerinde-Destek-ve-Yonetim

  Aile ile çocuk arasındaki iletişim sürecinde biyolojik, sosyal, kültürel ve çevresel birçok faktör etkilidir. Bu faktörler içerisindeki en önemlisi, çok küçük yaşlardan itibaren ailenin çocuğa karşı geliştirdiği tutumlar ve karşılıklı kurdukları bağdır.

  Devamı
 • Bebeklik-Donemi-0-4-yas-Uyku-ve-Beslenme-Aliskanliklari-Sorunlarinda

  Bebeklik çağında uyku dönemindeki değişiklikler gelişimsel özellikler gösterebilir. Bazen geçici olabilirken, bazen de özgün bir hastalığın ve ya ruhsal bozukluğun belirtisi olabilir.

  Devamı
 • WISC-R-Testi

  WISC-R Zeka Testi, yaş aralığı 6 ile 16 arasını kapsayan çocuklara uygulanabilen zeka testlerinden biridir. Test uygulanırken çocuğun zeka düzeyi hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla sorular sorulur.

  Devamı
 • WISC-4-Testi

  WISC-IV Zeka Testi günümüzde ülkemiz genelinde kullanılan bir zeka ölçüm aracıdır. Bilinen zeka testleri arasında ülkemizde kullanılan en güvenilir ve güncel testlerden biri olan WISC-IV, WISC-R zeka testinin en son güncellenmiş halidir.

  Devamı
 • Moxo-Testi

  MOXO Sürekli Performans Testi bir çeşit online dikkat ölçme testidir. Psikiyatri kliniklerinde en çok uygulanana testlerden biri olan MOXO testi dünya genelinde kullanılan tek objektif ve aynı zamanda çeldirici test olarak bilinmektedir. Daha çok DEHB tanı teşhisinde tercih edilmektedir. MOXO, bilgisayar üzerinden 30 dakikadan kısa bir sürede yapılan bir online testtir.

  Devamı
 • Standford-Binet-Testi

  Stanford Binet Zeka Testi, zeka düzeyi normal olarak belirlenen çerçevelerde seyretmeyen çocukların tespit edilmesi için kullanılan bir araçtır. Ayrıca Stanford Binet Zeka Testi dünya genelinde resmileşen ilk zeka testi olarak da bilinmektedir.

  Devamı
 • AGTE

  Ankara Gelişim Tarama Envanteri, kısaltması ile AGTE çocukların gelişim aşamalarında hangi evrede olduğunu anlayabilmek ve çocuğu bu açıdan değerlendirebilmek için test yolu ile uygulanan envanterlerden biridir.

  Devamı
 • Burdon-Dikkat-Testi

  Burdon dikkat testi, çocukların dikkat düzeyleri hakkında bilgi sahibi olmak için yapılan bir değerlendirme testidir. Genellikle çocukların dikkat gücünü ölçmek ve bu konuda desteğe ihtiyacı olan çocuklara destek olmak için yapılan bir testtir.  Dikkat dağınıklığı probleminin küçük yaşta önüne geçilebilmesi için yapılan bu testler uzman kontrolünde yapılmalı ve doğru değerlendirmeler ile adım atılmalıdır.

  Devamı
 • Catell-2-A-Testi

  Zeka testleri birçok farklı çeşidi bulunan ve fonksiyonel olan testlerdir. Hangi yaş aralığına ve hangi yetenekleri değerlendirme gereksinimi duyulduğuna göre değişiklik gösteren testlerin büyük bir çoğunluğu kültürel testlerdir. Testlerin kültürel olma nedeni kültürün çocuklar üzerinde büyük etkileri olmasıdır.

  Devamı
 • D2-Dikkat-Testi

  D2 Dikkat Testi bireylerin dikkat düzeylerini, öğrenme becerilerini, psikomotor hızlarını, zihin konsantrasyon düzeyini ve seçici dikkat düzeyini ölçmeye yarayan çok fonksiyonlu bir testtir. Bununla birlikte ölçülen başka özellikler de vardır. Bu özelliklerden en çok dikkat çekenleri ise kişinin verilen görevi ne kadar hız ile gerçekleştirebildiği ve performans düzeyidir.

  Devamı
 • Frankfurter-Elma-Armut-Testi

  Frankfurter elma- armut testi, Frankfurter dikkat testi olarak da bilinmektedir. Test tamamı ile elma ve armut görsellerinden oluşmaktadır. Uygulama dönemi ise; 60 ay ile 72 ay yani 5 ile 6 yaş arasındaki çocuklar için uygundur.

  Devamı
 • Frostig-Gelisimsel-Gorsel-Algi-Testi

  Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi; doktor Frostig tarafından geliştirilen bir testtir. Testin amacı geliştirilmiş görsel algı saptama işlemini gerçekleştirebilmektir. Genellikle öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların yaşadıkları başarısızlıklardan biri de görsel içerikli etkinliklerdir.

  Devamı
 • Pea-Body-Resim-Kelime-Eslestirme-Testi

  Pea Body Resim Kelime Eşleştirme Testi

  Devamı
 • Okul-Olgunlugu-Testi

  Okul Olgunluğu Testi, çocuğun bilişsel, fiziksel ve duygusal olarak okul eğitimi almaya hazır olup olmadığını ölçmeye yarayan bir testtir. Klinik psikologlar ve uzmanlar tarafından okul çağına geldiği düşünülen çocuklar için sıklıkla uygulanan okul olgunluğu testi ülkemizde de yaygın kullanım alanlarına sahiptir.

  Devamı
 • Ogrenme-Guclugu-Degerlendirme-Testi

  Öğrenme güçlüğü birçok alanda yaşanması muhtemel sorunlardan biridir. Özellikle matematik,okuma yazma gibi alanlarda öğrenme güçlüğü yaşanabilmektedir.

  Devamı
 • Okul-Cagi-Cocuklari-Duygu-Durum-Bozukluklari-Sizofreni-CDSG-SY

  Çocuklarda ortaya çıkan hastalık ve rahatsızlıkların çözüme ulaştırılarak giderilmesi için öncelikle tanı konulması gerekir. Rahatsızlıkların fark edilmesi ve çözüm süreçleri hakkında ilerleme kat edebilmek için konulan tanılar ise belli testler aracılığı ile ortaya çıkmaktadır.

  Devamı
 • Cocuklar-icin-Yale-Brown-Obsesif-Kompulsif-olcegi-CY-BOCS

  Çocuklar İçin Yale-Brown Obsesif Kompulsif Ölçeği (CY-BOCS)

  Devamı
 • Yale-Global-Tik-Duzeyi-Olcegi-YGTD

  Tik, hızlı, ani, tekrarlayıcı karakterde kaslarda kasılma şeklinde olan hareketler veya seslerdir. Tik çocukluk çağında yaygın görülen bir sorundur ve tedavi edilmediğinde sorun kişinin hayatını çok olumsuz etkileyebilir.

  Devamı
 • Cocuk-ve-Ergenlerde-Depresyon-ve-Kaygi-olcekleri

  Özellikle çocuk ve ergenlerde depresyon söz konusu olduğunda sıklıkla karşılaşılan bir durum haline gelmiştir. Peki depresyon rahatsızlığı nasıl anlaşılır? Depresyon ve kaygı bozukluğu rahatsızlıklarının tedavisinde öncelikle hastalığın teşhis edilmesi yani tanı koyulması gerekir. Bu gibi rahatsızlıkların tanı koyma süreçlerinde çocuk ve ergenlerde depresyon ve kaygı ölçekleri kullanılarak tanı koyulabilmektedir.

  Devamı
 • Crowell-Uygulamasi-Aynali-Oda

  Anneyle bebeğin aynalı oda olarak tanımlanan bir alanda ( anne ve çocuk bir tarafta, hekim aynanın diğer tarafında) ve çocuğun hekim tarafınca izlendiğini bilmeden annesiyle iletişim kurma düzeyi değerlendirilir.

  Devamı
whatsapp Telefon