Pea-Body-Resim-Kelime-Eslestirme-Testi

Pea Body Resim Kelime Eşleştirme Testi

Pea Body Resim Kelime Eşleştirme Testi Nedir?

PEA Body Resim Kelime Eşleştirme Testi, bir çeşit gelişim testi olarak bilinen bu test çocukların dil gelişimini ölçmeyi hedefler. Testin içeriğindeki her bir sorunun amacı kavramlar yani kelimeler ile resimlerin eşleştirilmesidir. Böylece çocuğun dil gelişimi hakkında uzmanlar tarafından görüş oluşturulabilecektir. Bu görüşler temelde testte bulunan kelimeler ile resimlerin eşleştirilme oranı doğrultusunda ortaya çıkmaktadır. Test 2.5 yaş ile 18 yaş arasındaki bireylerde uygulanabilmektedir. Bireylerde dil gelişimi bireyin doğumu ile başlar. Doğumdan itibaren ise hayatın son bulmasına kadar dil gelişimi devam eder. Bireylerin yaşı ilerledikçe dil gelişimi birey özelinde şekillenir. Ancak doğum ve ilerleyen ilk evrelerde dünyanın neresine giderseniz gidin dil gelişimi evreleri büyük benzerlik gösterir.


Pea Body Resim Kelime Eşleştirme Testi Neden Kullanılır?

Dil, kişilerde doğuştan gelen bir kabiliyettir. Ancak dil gelişimi üzerinde dış dünyanın etkileri büyüktür. Dil gelişimi ile ilgili yaşanan sorunların tedavisinde erken tanı koyulması hayati önem taşır. Erken tanının koyulması aşamasında ise PEA Body Resim Kelime Eşleştirme Testi tanı koyulması için yardımcı testlerden biridir. Bu nedenle çocuklarda dil gelişimi hakkında bilgi sahibi olmak için kullanılan test oldukça fonksiyoneldir.


PEA Body Resim Kelime Eşleştirme Testi Nasıl Uygulanır?

Test içeriğinde 100 adet kart bulunmaktadır. Her bir kartın içinde de 4 adet görsel bulunur. Teste başlamadan önce çocuğun testi bölmesine neden olabilecek temel ihtiyaçlar giderilmeli ve dikkatini teste vermesi sağlanmalıdır. Uzman tarafından çocuğa kartlar gösterilir. Her bir kartta yer alan 4 resim içerisinden çocuğun söylenen resmi seçmesi beklenir böylece çocuğun kelime gelişimi ile görsel eşleştirmeleri arasında bağ kurulur. Her doğru yanıt katılımcıya 1 puan kazandırır. 100 kartı da doğru bilen çocuk 100 tam puan alır. Testin herhangi bir süre kısıtlaması yoktur. Ancak çocuk cevapladığı son 8 kart için 6 adet yanlış cevap verirse test sonlandırılır.