Frankfurter-Elma-Armut-Testi

Frankfurter-Elma Armut Testi

Frankfurter Elma- Armut Testi Nedir?

Frankfurter elma- armut testi, Frankfurter dikkat testi olarak da bilinmektedir. Test tamamı ile elma ve armut görsellerinden oluşmaktadır. Uygulama dönemi ise; 60 ay ile 72 ay yani 5 ile 6 yaş arasındaki çocuklar için uygundur. Frankfurter elma- armut testi aslında bir çeşit ölçme testidir. Testin asıl amacı çocuğun dikkat ölçümü hakkında bilgi sahibi olmaktır. Öte yandan tek başına dikkat düzeyi hakkında tamamı ile bilgi verebilen bir test değildir ancak uzmanların kullandıkları yardımcı testlerden biridir.

Frankfurter Elma- Armut Testi Ne Zaman Uygulanır?

Frankfurter elma- armut testi 5 yaşından itibaren uygulanabilir. Bir çeşit performans testi olarak bilinmektedir. Testin içeriğindeki soruların asıl amacı aslında çocuğun performans düzeyinin hangi derecede olduğunu görmektir. Frankfurter elma- armut testi genel olarak çocuğun farklılıkları bulması ile ilerleyen bir testtir. Alınan puanların değerlendirilmesi ile sonuca ulaşılabilmektedir. Bir ölçüm aracı olarak Frankfurter elma-armut testi tek başına çocuğun genel durumu hakkında performans ölçümü yapma kabiliyetine sahip değildir. Ancak okul uyumu ve dikkat düzeyi gibi meselelerde anlamlı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Frankfurter Elma- Armut Testi Nasıl Uygulanır?

Frankfurter elma- armut testi uygulama yöntemi nedeni ile gruplar ile uygulamaya da müsait bir performans ölçüm aracıdır. Bu nedenle bireysel olarak yapılabildiği gibi gruplar halinde de uygulanabilir. Ancak hem bireysel hem de gruplar halinde uygulandığında mutlaka çevresel koşulların uygunluğu kontrol edilmelidir. Frankfurter elma-armut testi uygulanırken çocuktan 42 adet armut resmini bulması ve üzerlerinin işaretlemesi beklenir. Ancak bu aktiviteyi çocuk belli bir süre içerisinde gerçekleştirmelidir. Testin süresi 90 saniye olarak belirlenmiştir. Testin değerlendirilme sürecinde ise çocukların yaşı ve cinsiyetine göre değerlendirme gerçekleşir.