Crowell-Uygulamasi-Aynali-Oda

Crowell Uygulaması (Aynalı Oda)

Aynalı Oda Nedir?

Anneyle bebeğin aynalı oda olarak tanımlanan bir alanda ( anne ve çocuk bir tarafta, hekim aynanın diğer tarafında) ve çocuğun hekim tarafınca izlendiğini bilmeden annesiyle iletişim kurma düzeyi değerlendirilir. Bu esnada hem serbest şekilde çocuğun oyun becerisi değerlendirilirken hem de anneye bazı görevler verilip çocukla onları uygulaması istenir ve çocuğun verdiği tepkiye bakılır. Bu bebek ruh sağlığındaki altın standart tanılama metodudur.

Aynalı Odada Çocuğun Değerlendirilmesinin Nasıl Bir Avantajı Var?

Okul öncesi dönemdeki çocukların (0-6 yaş) tüm sorunlarında anne bebek iletişimi, çocuğun gelişim düzeyinin değerlendirilmesi çok önemlidir. Küçük çocukların dikkati doktorun muayene odasına girdiğinde kolayca dağılır ve hekimin çocuğun kendisi için yabancı olması doğal ortamındaki gibi davranışlar sergilemesini engeller. Aynalı oda uygulamasıyla küçük çocukların değerlendirmesini güçleştiren bu faktörler en aza indirilmiş olur ve çocuk ve anne en ideal şekilde muayene edilmiş olur.

Peki Aynalı Odada Hangi Sorunları Olan Çocuklar Değerlendirilir?

Okul öncesi dönemdeki tüm psikolojik sorunlarda aynalı odada muayene edilmesi çok önemlidir. Bu sorunların başında otizm şüphesi gelmektedir. Çocuğun en ideal şekilde değerlendirildiği bu gözlem şekliyle çocuk ve anne arasındaki iletişim düzeyi, doğal ortamda oyuncaklarla oynama becerisi, verdiği tepkiler en uygun şekilde değerlendirilmiş olur. Otizm dışında gelişim geriliği, konuşma gecikmesi, yeme ve uyku sorunları, öfke sorunları, hiperaktivite, kreşe uyum sorunları, aile içi iletişim sorunları gibi başka birçok sorunda da çocukla ilgili en ideal bilgileri veren muayene şeklidir.

Çocuğumda Sorun Yoksa da Aynalı Odada Değerlendirilmeli mi?

Sağlıklı çocuklarımızı boyunu kilosunu ölçtürmek, gelişimini değerlendirmek için hiçbir sorunu yokken çocuk doktoruna götürdüğümüz gibi gelişim süreci içerisinde çocuğumuzun normal psikolojik gelişim içerisinde olup olmadığını değerlendirmek çok önemlidir. Zira erken yaş döneminde olan sorunların erken farkedilip müdahale edilmesi çocuğun tüm hayatı boyunca olan ruh sağlığını çok etkileyen bir dönemdir. Bu dönemde anneyle olan bağlanma çok önemlidir ve bunu düzeyinin ve kalitesinin tespit edilmesi ve gerekli müdahalelerin yapılması ruh sağlığı açısından çok kıymetlidir.