Cocuk-Psikiyatri-Bolumu

Çocuk Psikiyatri Bölümü

Psikiyatri nedir? Felsefi ve dini bir tabir olan ruh bu bilim dalına ismini vermiştir. Psikiyatri Türkçe karşılığı ruh ve sinir hastalıkları bilimidir. Tıp biliminin beyinin işleyişini inceleyen bilim dalıdır. Psikiyatri bir bilim dalıdır. Bu konuda yapılan en büyük yanlış psikolog, pedagog ile psikiyatri bölümlerinin karıştırılmasıdır. Psikoloji sosyal bir bilim iken psikiyatri bir tıp bilimidir. Çocuk Psikiyatri bölümü ise çocuk üzerin yoğunlaşan psikiyatri alt bilim dalıdır. Çocuk psikiyatrisi bölümü durum incelemesi, tanı koyma ve tedavi düzenlemesi yapmaktadır. Tanı koyma işlemi sadece çocuk psikiyatri doktorları tarafından yapılabilir. Tanı koyma hastalığın teşhis edilmesi tıp uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Çocuk psikiyatri doktorları tarafından tanı koyulup tedavi belirlenmemesi durumlarında eksik tanı ya da yanlış tedavi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Özellikle çocuk psikiyatrisi alanından psikiyatri doktoru tarafından yapılmayan ve yanlış uygulanan tedaviler çocuğun zihinsel gelişimini olumsuz etkileyebilir. Doğru tedavi ile çözülebilecek problemlerin büyümesine yol açabilir. Burada ebeveynlerin bu konuda bilinçli ve bilgili olması gerekir ki çocukları için en doğru olanı seçebilsinler. Çocuklarınızın ruhsal gelişim süreci ile ilgili yaşadığınız sorunlarla ilgili çocuk psikiyatri doktorlarına başvurmalısınız. Gerekli tanı konulup tedavi yöntemi belirlendiğinde sizi uzman pedagog ya da psikologlara yönlendirerek tedavi sürecinin takip edilmesi sağlanmaktadır. Psikiyatri ve ilaç kullanımı konusu ise dikkat edilmesi gereken hususların en önemlisidir.

Çocuk psikiyatri doktorlarının yalnızca ilaç tedavisine yönlendirdiği yanlış bir kanıdır. Gerekli durumlarda psikiyatrik terapi, ilaç tedavisi ya da ilaçla beraber terapi uygulanarak karşılaşılan sorunların çözüme kavuşması sağlanmaktadır. Psikiyatr tarafından yazılmayan ilaçları çocuklarınıza kullandırmayınız. İlaç bir tedavi yöntemidir ve bu alanda uzman kişiler yani psikiyatrlar tarafından yazılmalıdır. Beyinin çalışması üzerine yapılan bilimsel çalışmalarla belirlenen ilaçların yanlış ve yanlış doz kullanımları istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden çocuk psikiyatri uzmanları tarafından yazılan ilaçlar dışında çocuklarınızda ilaç kullandırmayınız. Çocuk psikiyatri bölümü beyin gelişimi konusunda yaşanan birçok sorunu inceleyen bir bilim olduğu için çocuklarınızın genel psikiyatri muayenesini de yaptırabilirsiniz. Çocuk psikiyatri uzmanlarımıza başvurarak çocuklarınızın gelişiminin doğru ilerlediğinden emin olabilirsiniz.