cocuk-psikolog-doktoru

Çocuk Psikolog Doktoru

Psikolog ve psikiyatrlar ruh sağlığınızın yerinde olmasını sağlayacak çözümleri sizlere sunmaktadır. Psikiyatr tarafından konulan tanı ya bağlı olarak belirlenen tedavi süreçleri sayesinde sorunların üstesinden daha kolay gelmeniz sağlanmaktadır. İnsan karşılaştığı sorunların üstesinden gelemediğinde uyumsuz davranışlar olarak da adlandırılan kaygı ve stres bozuklukları ile depresyon belirtileri gösterebilmektedir. Depresyon bunaltı durumlarının birçoğunda psikoterapi yöntemleri kullanılarak hastaların depresif duygu durumunda kurtulmaları sağlanmaktadır. Depresif duygu durumları artan uykusuzluk, dikkat dağınıklığı ve stresle beraber sosyallikte uzaklaşma gibi davranışları da beraberinde getirmektedir. Bu döngü bir kere kurulduğunda uykusuzluk ve stres depresyonu daha da derinleştirecek şekilde devam etmektedir.

Depresyon ve kaygıyı azaltmak için bireye en uygun yöntem ve terapi şekli belirlenerek gerekli terapi desteği ile döngünün bozulması sağlanarak depresif duygu durumlarından kurtulması için bireyler desteklenmektedir. Nörolojik bir sorunun bu duygu durumlarına sebep olması halinde psikiyatr kontrolünde gerekli ilaç tedavisi de uygulanarak terapi ve ilaç destekli bir tedavi yöntemi belirlenmektedir. Psikologlar ile aile ilişkileri, anne-baba- çocuk iletişimi, eşler arası diyalog, bireyin sosyal sorunları ve bireylerin kekemelik gibi problemlerinde destek sağlanmaktadır. Kekemelik gibi psikolojik hastalıkların nedeni bir travmaya bağlı olabilmektedir. Bu yüzden yapılan araştırmalar etkili terapi yöntemleri ile kekemeliğin sonlandırılabildiğini göstermiştir. 

Psikoloji birçok alt dala sahip olan bir bilim dalıdır. Genel olarak insan davranışlarının diğer bireylerin davranışlarından nasıl etkilendiğini inceler. Bu yüzden psikologlara genellikle insan ilişkilerinde yaşadığınız sorunları daha kolay aşmak için başvurmanız gerekmektedir. Klinik psikoloji tanı konulmuş yani bir psikiyatr tarafından sorunun kaynağı tespit edilmiş ve gerekli terapi reçete edilmiş olan bireylerin terapilerini yapan kişidir. Klinik psikolog olmak için alana özel eğitim almış olmak gerekir. Aksi durumda klinik psikolog olarak çalışılamaz. Bireylerin karşılaştıkları sosyal sorunları çözmede yaşadıkları zorlukta psikologlar tarafından uzman desteği verilmektedir. Ülkemizde sadece sorun yaşadığında psikoloğa başvurma düşüncesi bile toplumsal baskıyı yeni yeni yenmiş olsa bile birçok birey de sadece yaşam kalitesini arttırmak sorunlara maruz kalmadan ön almak, daha doğru ve sağlıklı ilişkiler kurmak için psikologlardan düzenli olarak destek almaktadır.