cocuk-ve-bebek-psikolojisinde-dikkat-edilmesi-gereken-hususlar

Çocuk ve Bebek Psikolijsinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Çocuk Psikiyatri Doktoru

Çocuk psikiyatri bölümü en kıymetlimiz olan çocuklarımızın ruh ve akıl sağlığının en iyi durumda olması için çalışmaktadır. Nasıl ki çocuklarımızın fizyolojik sağlığını dikkatle takip ediyoruz. Ruh sağlıklarını da aynı dikkat ile takip etmemiz gerekir. Çocukluk döneminde yetişkinlikte gözlemlenen birçok psikiyatrik sorunun temelleri atılmaktadır. Çocukluk döneminde bu sorunların belirtileri ne kadar erken fark edilirse tedavi süreçleri de bir o kadar etkin devam etmektedir. Bu yüzden çocuklarımızı bebeklikten itibaren düzenli muayene ettirerek psikiyatrik hastalıkların erken tespit edilmesi sağlanır. Çocuklarınızda hiçbir sorun belirtisi olmasa bile çocuk psikiyatri bölümüne başvurarak gelişim süreçlerinin doğru ilerlediğinden emin olabilirsiniz.

Bebek psikiyatrisi bebeklerde yürüme gecikmesi, konuşma gecikmesi, konuşma bozuklukları, otizm, uyku sorunları gibi problemleri incelemekte ve gerekli tedaviyi düzenlemektedir. Bebeklik ve çocukluk dönemi iniş ve çıkışların yoğun yaşandığı bir dönem olduğu için bazı sorunların dönemsel olduğu unutulmamalıdır. Dönemsel sorunların kalıcı olmaması için sürecin doğru yönetilmesi gerekmektedir. Bu yüzden karşılaştığınız sorunların kolay çözülmesi için ebeveyn eğitimlerine katılabilirsiniz. Tedavi süreçlerinde de ebeveyn eğitimleri önemli rol oynamaktadır. Çocuk psikiyatri doktoru olarak ebeveynlerin bilgilendirilmesi yapılarak evlerdeki süreç kontrolünün yapılması sağlanmaktadır. Ev ödevleri ile klinik terapi süreçleri desteklenerek en etkili sonucu vermeleri sağlanır. Çocuklarda kullanılan terapilerin en önemlilerden birisi de oyun terapisidir. Oyun terapisi sayesinde hem sorunlar daha kolay tespit edilmekte hem de tedavi sürecinde çocuklarla iletişim etkili bir şekilde sağlanmaktadır.

Dikkat eksikliği Hiperaktivite bozuklukları, otizm gibi ciddi zihinsel sorunlarda doğru tedavi yöntemlerini uygulamak çocuklarınızın daha konforlu bir yaşam sürmesini sağlamaktadır. Özel terapi ve eğitimler ile tedavi edilen hastalıklar için çocuk psikiyatri doktoruna başvuru yapmanız gerekmektedir. Ergenlik döneminde meydana gelen yoğun duygusal değişimler ve çevresel faktörlerin etkisi ile depresyon ve madde kötüye kullanımı gibi sorunlarla karşılaşmamak için ergenlik döneminde psikiyatrik destek ve muayenelerini yaptırmanız gerekir. Çocuklarımızın ruhen de sağlıklı yetişkinler olabilmesi için ruh sağlığının ciddiye alınması gerekir. Özellikle sınav korku ve kaygıları ve buna bağlı olarak gelişen stres ve depresyondan kurtulmak için çocuk ve ergen psikiyatri doktoruna başvurmanız gerekmektedir.