cocuk-ve-ergen-psikiyatri-bolumu

Çocuk ve Ergen Psikiyatri Bölümü

Çocuk psikiyatri bölümü 0-18 yaş aralığındaki tüm bireylerle ilgilenmektedir. Bebek, çocuk ve ergenlerin psikolojik sorunlarında başvurulacak yegâne merci çocuk psikiyatri bölümüdür. Yalnızca çocuklarda bir sorun belirtisi görüldüğünde değil çocuk-ergenlerin sağlıklı ruhsal süreçleri olup olmadığının tespitinde de çocuk psikiyatri bölümüne başvurabilirsiniz. Çocuk psikiyatrisine yalnızca ilaç tedavisi uygulanacağı zaman gelinmesi gerekmez. Bu yanlış bir kanıdır. Çocuk psikiyatrisinde nöropsikiyatrik ve psikolojik sorunlara terapi çözümleri de sağlanmaktadır. Çocuk psikiyatrisi 0-18 yaş grubunun gelişimsel, ruhsal, bilişsel, akademik ve sosyal alanlardaki zorlukları ile ilgilenir.

Çocuk psikiyatri bölümü ergen ve çocuklarda seyreden sorunlara karşı ilaç tedavisi, psikoterapi, aile görüşmeleri, zihinsel rehabilitasyon programları, oyun terapisi, ergoterapi ve TMU tedavi yöntemlerinde gerekli olanlarını uygulamaktadır. Tedavi süreci danışanın problemine ve tedavi yöntemlerine verdiği cevaba göre belirlenmektedir. Çocuk psikiyatrisine başvurulması gereken durumlar aşağıda belirtilmiştir.

Otizm şüphesi

-Zeka geriliği veya gelişimsel gerilikler

-Konuşma bozukları

-Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu

-Yeme bozuklukları

-Okul öncesi değerlendirme

-Kaygı bozuklukları

-Gelişim sorunları

-İnternet ve madde bağımlılığı

-Aile içi iletişim ve ilişki sorunları

-Takıntı ve tikler gibi sorunlarda çocuk psikiyatri bölümümüzden destek alabilirsiniz. Çocuk psikiyatri bölümüne başvurmak için illaki ilaç tedavisine ihtiyaç olan durumları beklemeniz gerekmemektedir.

Çocuklarda sorunların temel sebebinin belirlenmesi ve tanı koyulmasında çocuk psikiyatri doktarları yetkilidir. Tedavi belirlemek ve tanı koymak tıp biliminin alt dalı olan çocuk psikiyatrisi doktorunun uzmanlık alanıdır. Çocuklarda en sık görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile sınav dönemleri hissettikleri baskı kaynaklı anksiyete bozuklukları gibi sık karşılaşılan durumlarda çocuk psikiyatrisine başvurarak sorunların çözülmesinde en doğru yolu bulabilirsiniz. Çocuk psikiyatrisinde bilişsel, davranışçı ve bilişsel davranışçı terapiler sayesinde uyumsuz davranışların kalıcı olarak uyumlu davranışlar ile değiştirilmesi kolaylaşmaktadır. Psikoterapi tedavi yöntemleri psikiyatri biliminde en etkili ve olmazsa olmaz yöntemlerdir. İlaç tedavileri dahi psikoterapi ile desteklenerek istenilen davranış ve duygu değişimlerinin sağlanması kolaylaşmakta ve kalıcı hale gelmektedir.