Akran-Zorbaligi-Arkadaslik-Sorunlari

Akran Zorbalığı - Arkadaşlık Sorunları

Akran Zorbalığı Nedir?

Bir çocuğun veya ergenin benzer yaş dönemindeki başka bir çocuğa fiziksel ya da sözel şiddetine akran zorbalığı adı verilmektedir. Hem akran zorbalığına maruz kalmış olmak hem de akran zorbalığını yapan kişi olmak birçok psikolojik sorunu beraberinde getirmektedir. Akran zorbalığına maruz kalan çocuklarda depresyon, kaygı bozukluğu, özgüven eksikliği olup olmadığının değerlendirilmesi önem teşkil etmektedir. Yapılan çalışmalar zorbalığa maruz kalan çocuklarda intihar düşüncelerinde ve  baş ağrısı ve karın ağrısı gibi fiziksel belirtilerde artış olduğunu göstermektedir. Zorbalığı yapan çocukta ise dürtü kontrol sorunları ve davranış bozukluğu gibi tedavi edilmesi gereken bir psikiyatrik durumun olup olmadığını tespit etmek önemlidir.

Akran Zorbalığı Nadir Bir Durumudur?

Yapılan araştırmalar yaklaşık her 3 çocuktan 1’ inin hayatlarında bir dönem akran zorbalığına maruz kaldığını göstermektedir. Çocukların %10-14’ünün ise 6 aydan uzun süre akran zorbalığına maruz kaldığını işaret ediyor.

Çocuğumu Akran Zorbalığından Nasıl Koruyabilirim?

Çocuğumuzu bu gibi durumlarla başedebilmesinin birinci yolu çocuğumuzla olan sağlıklı güven ilişkisinden geçmektedir. Mağdur çocuk arkadaşları tarafından dışlanacağını ve suçlanacağı düşünerek olayı öğretmenlerine ya da ebeveynlerine aktarmak istemeyebilir.  Bu nedenle sıcak ve güven ilişkisine dayalı ebeveyn çocuk ilişkisi çok önemlidir. Ama bazen böyle güçlü bir ilişki olsa bile çocuğumuzun zorbalığa maruz kalması söz konusu olabilir; bu durumda mutlaka bir çocuk psikiyatristine başvurmak gerekir.