Otizm

Otizm

Otizm nedir?

Erken çocukluk çağında belirtilerin görülmeye başladığı beynin farklı bir şekilde gelişmesi ile ortaya çıkan bir bozukluktur. Otizme belirtiler çoğu zaman gelişim basamaklarının çok erken dönemlerinde başlarken, bazı çocuklarda normal seyreden gelişimde sonradan bir gerileme şeklinde de görülebilmektedir.

Çocuğumda Ne Gözlemlersem Otizmden Şüphelenmek Gerekir?

Çoğu zaman aileleri ilk otizmle ilgili şüphlendiren işaret konuşma gecikmesi olmaktadır. Adı seslenince bakmama, çevresindekilere ilgi göstermeme, akranlarıyla iletişim kurma ihtiyacında olmama gibi belirtiler otizmi düşündürmelidir. Etrafında dönme, parmak ucunda yürüme, sınırlı ilgi alanı  (bir konuyla aşırı ilgilenme gibi) , bazı el ve vucüt hareketleride görülmektedir.

Otizm Teşhisi Nasıl Konur?

Otizm teşhisi için herhangi bir görüntüleme yapaılarak , EEG vs . çekilerek tespit edilen bir hastalık değildir. Otizm teşhisi klinik bir tanıdır ve çocuk psikiyatristi tarafınca aileden ayrıntılı anamnez alındıktan sonra çocuğun gözlemlenmesi ile konur. En ideal şekilde çocuğun değerlendirilmesi AYNALI ODA dediğimiz bir yerde yapılabilir. Burada çocuk ve anne aynayla bölünmüş bir odanın bir tarafında etkileşim içerisinde olurken hekim çocuğun onu farketmeyeceği şekilde aynanın diğer tarafında onu izler. Bu şekilde çocuğun yabancı birinin yanında olma, yabancı ortamda bulunma gibi değerlendirmeyi güçleştirici faktörler en aza indirilmiş olup en ideal şekilde çocuk değerlendirilmiş olur. Dünyada yaygın şekilde uygulanan bu yöntemi Türkiye’de uygulayan nadir kliniklerden biriyiz.

Otizmde Nasıl Bir Tedavi Uygulanmalı? Tedavisi Nasıl Takip Edilmeli?

Çocuğun dil ve sosyal gelişiminde bir aksaklık fark edildiğinde mutlaka bir Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları uzmana danışılması gerekmektedir. Erken tanı ve uygun eğitim ile otizm belirtilerinde ilerleme kaydedileceği hatta belirtilerin tamamen kaybolabileceği gösterilmiştir. Burada en önemli nokta uygun eğitimin hem özel eğitimsel destekle hem de aile içinde uygun şekilde yapılmasıdır. Evde uygulanacak eğitimsel destek süreçleri ile ilgili doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Otizmde erken dönemde yoğun müdahale ile ilerleme kaydedilmesi çok önemlidir. İlerlemenin mutlaka çocuk psikiyatristi tarafından yapılması gerekir. Bunun için AYNALI ODA’da ilerlemenin kayıt altına alınıp belirli aralıklarda takip edilmesi çok önemlidir.